Historyczny doktorat z nauk biblijnych na KUL

Ks. prof. Witczyk podkreślił, że doktorat z nauk biblijnych jest uznawany w całym świecie jako tzw. doktorat stricte badawczy.

Reklama

Siostra Dorota Chwiła FMA obroniła na KUL pracę doktorską według reguł nowej dyscypliny – „nauki biblijne”. – To wydarzenie historyczne, pierwsza taka sytuacja w systemie polskiej nauki – podkreśla biblista ks. prof. Henryk Witczyk. Rozprawa pt. „Ojcostwo Boga w Ewangelii Janowej w kontekście Targumu Neofiti I. Analiza egzegetyczno-teologiczna” została obroniona w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Promotorem był ks. prof. Mirosław Wróbel, dyrektor INB KUL,

Wskazane w tytule pracy teksty targumiczne to aramejskie tłumaczenia Biblii Hebrajskiej. – Tekst, na którego podstawie opracowałam swój doktorat dostarcza nam wiedzy o wielu starożytnych tradycjach, które są spójne z tradycjami Ewangelii Janowej – wyjaśniała s. Dorota Chwiła. – Przygotowując pracę doktorską prowadziłam kwerendy naukowe w najważniejszych bibliotekach teologicznych w Rzymie i Jerozolimie – dodała doktorantka.

Ks. prof. Witczyk zwraca uwagę, że ustanowienie dyscypliny nauki biblijne, daje możliwość tworzenia w Polsce doktoratów badawczych w odniesieniu do Pisma Świętego. „Ono w swej oryginalnej formie jest przedmiotem badań – chodzi w nich o coraz głębsze odczytywanie jego ponadczasowego przesłania o Bogu i człowieku oraz jego aktualizacji w życiu Kościoła, w historii zbawienia, w kulturze i w dziejach świata. Podstawowe znaczenie w tych badaniach ma znajomość języków Biblii: hebrajskiego, greckiego, aramejskiego, a także stosowanie metod interpretacji: historyczno-krytycznej, retorycznej, narracyjnej, kontekstualnej, kanonicznej czy takich podejść badawczych jak antropologia kulturowa, podejście intertekstualne, czy podejście socjologiczno-religioznawcze” – powiedział.

Zaznaczył też, że z kolei w dyscyplinie nauki teologiczne bada się całe spektrum tematów stricte związanych z depozytem wiary, czyli nauczaniem Kościoła – w zakresie teologii biblijnej, dogmatyki, moralności, apologetyki, ekumenizmu, duchowości, liturgii, katechezy, homiletyki, teologii pastoralnej.

Ks. prof. Witczyk podkreślił, że doktorat z nauk biblijnych jest uznawany w całym świecie jako tzw. doktorat stricte badawczy. Oznacza to, że realizuje w najwyższym stopniu cele stawiane przed doktoratami przez tzw. Konstytucję dla Nauki 2.0.

„Dzięki naukom biblijnym została wypełniona poważna luka. Brak tej dyscypliny w Polsce wyraźnie stawiał naszych biblistów w drugim szeregu w zestawieniu z biblistami w Europie czy na świecie” – podkreśla naukowiec. Zaznacza, że od ponad stu lat dyscyplinę „nauki biblijne” wykłada się w najlepszym na świecie Instytucie Nauk Biblijnych. Z kolei państwo francuskie utrzymuje w Jerozolimie słynną Ecole Biblique et Acheologique Francaise, prowadzoną przez ojców dominikanów. Natomiast zakon franciszkański prowadzi w Jerozolimie Studium Biblicum Franciscanum.

Ks. prof. Witczyk ocenił również, że tylko silny Instytut Nauk Biblijnych uprawiający dyscyplinę nauki biblijne (a nie teologię biblijną) może nawiązać partnerską współpracę z wymienionymi Instytutami w Jerozolimie, Rzymie, ze środowiskiem uprawiającym naukową biblistykę w Waszyngtonie (CUA) czy choćby w słynnych katedrach ST i NT na uniwersytetach w Niemczech, Francji, Austrii, Włoch czy Szwajcarii.

Siostra Dorota Chwiła ze wspólnoty salezjanek jest absolwentką studiów teologicznych, kursu propedeutycznego w zakresie języków biblijnych oraz Specjalistycznego Kursu Teologicznego na Wydziale Teologii KUL. Pracę magisterską również z zakresu nauk biblijnych broniła pod kierunkiem ks. prof. Mirosława Wróbla, dyrektora Instytutu Nauk Biblijnych, tłumacza i redaktora naukowego wydania polskiej edycji Biblii Aramejskiej. Podczas studiów w Szkole Doktorskiej KUL siostra Chwiła otrzymała dwukrotnie Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Zaleskiego za wysoko punktowane publikacje naukowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1

Reklama