Kościół w Skandynawii dynamicznie się rozwija, zwłaszcza dzięki napływowi katolickich migrantów.
W Rzymie przebywa 1200 katolickich pielgrzymów z krajów skandynawskich. Przybyli do Wiecznego Miasta wraz ze swymi biskupami z okazji Roku Świętego. Wczoraj zostali przyjęci przez Papieża. Jak mówi Radiu Watykańskiemu arcybiskup Sztokholmu kard. Anders Arborelius, pielgrzymka do grobów apostołów jest przede wszystkim silnym doświadczeniem jedności skandynawskiego Kościoła.
Przypomina on, że w ostatnich latach Kościół w tej części Europy dynamicznie się rozwija, zwłaszcza dzięki napływowi katolickich migrantów. W konsekwencji lokalne wspólnoty są bardzo zróżnicowane, modlą się w różnych językach. Dzięki pielgrzymce do Rzymu wszyscy czują, że stanowią jeden Kościół – mówi kard. Arborelius.
Przyznaje on, że w jego kraju rodzimi Szwedzi są mniejszością w Kościele katolickim. Rosną już jednak nowe pokolenia katolików, które będą lepiej zintegrowane i bardziej aktywne w samym społeczeństwie.
Zapytany o reakcję Kościoła na postępującą militaryzację krajów nordyckich w obliczu rosyjskiego zagrożenia, kard. Arborelius stwierdził, że Kościół modli się o pokój, ale trudno jest mu wydawać sądy w tej sprawie. Podkreślił, że po inwazji Rosji na Ukrainę, w Szwecji nastąpiła gwałtowna zmiana mentalności. Sprawa Ukrainy jest ludziom bardzo bliska. W takiej sytuacji nie ma innego rozwiązania, choć różne wyznania chrześcijańskie starają się promować dialog i pojednanie.
Ze względu na jego zgon i przedawnienie - ogłosiła paryska prokuratura.
To „cenna pomoc duszpasterska promująca ideę dialogu i modlitwy o jego dar.