„Jezus” jednak przejdzie w SMS-ach

Imię „Jezus” zostało wycofane z listy słów, których używania w SMS-ach zabraniają władze Pakistanu – podał portal Vatican Insider.

Reklama

Kluczowe znaczenie miała w tej sprawie interwencja szefa Ministerstwa ds. Zgody Narodowej, katolika Akrama Masiha Gilla. Miał on odnieść się do tej sprawy podczas obrad ministerialnych i w rozmowie z dyrektorem urzędu telekomunikacyjnego Pakistanu Mohammedem Yaseenem.

Według ministra, zakaz taki nie służyłby dobrze tworzeniu klimatu „międzyreligijnej harmonii w kraju”. Po tej rozmowie Yaseen zmodyfikował „czarną” listę zawierająca około 1600 wyrażeń „bluźnierczych i obscenicznych” z punktu widzenia islamu, wycofując z niej „Jezusa Chrystusa”.

Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Pakistanie wyrazili zadowolenie z najnowszej decyzji urzędników, podkreślając, że umożliwi ona „kontynuowanie pracy ewangelizacyjnej za pomocą nowoczesnych środków technologicznych”.

Zgodnie z nowym rozporządzaniem komórkowe firmy telekomunikacyjne mają zablokować w swych usługach słowa uważane za obraźliwe z punktu widzenia islamu lub mające konotacje seksualne. Kilka dni temu media podały, że do listy tej dołączono imię Jezusa Chrystusa, co wywołało protesty ze strony chrześcijan, w tym Kościoła katolickiego.

Do usunięcia wcześniejszego zakazu przyczyniło się także zaangażowanie specjalnego doradcy ds. mniejszości religijnych Paula Bhattiego – brata zamordowanego w marcu br. Shahbaza Bhattiego, który stał na czele Ministerstwa ds. Mniejszości Religijnych, zlikwidowanego przez rząd pakistański w czerwcu tego roku. Na jego miejsce powstało wspomniane Ministerstwo ds. Zgody Narodowej, kierowane przez A. Masiha Gilla. P. Bhatti przyłączył się do manifestacji parlamentarzystów i działaczy Ogólnopakistańskiego Aliansu Mniejszości (APMA) i wspólnie osiągnięto cel, jakim było cofnięcie zakazu. Według doradcy, to głównie ich działania, a nie interwencja Masiha spowodowały obecną decyzję rządu.

Inną formą pokojowego, choć dość radykalnego protestu przeciw wspomnianemu zakazowi była siedząca manifestacja parlamentarzysty z ramienia APMA w prowincji Sindh – Saleema Khokhara. Usiadł on na podłodze w siedzibie parlamentu podczas obrad zgromadzenia i oświadczył, że swoje miejsce w ławach poselskich zajmie dopiero po unieważnieniu zakazu wymieniania imienia Jezusa w SMS-ach.

Zadaniem Ministerstwa ds. Zgody Narodowej jest m.in. czuwanie nad przestrzeganiem praw mniejszości, gwarantowanych przez konwencje międzynarodowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama