Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział we wtorek, że "dzisiaj w Europie coraz trudniej odróżnić prawdę od błędów i kłamstw". Opinię tę wyraził, otwierając posiedzenie Rady episkopatów Europy w Watykanie.
Podczas inauguracji obrad kongresu europejskich konferencji episkopatu kardynał Bertone oświadczył: "Obok zdrowej laickości obecny jest też nietolerancyjny laicyzm".
"Zasada niedyskryminowania często jest naruszana" po to, by - jak stwierdził- "wykluczyć obecność pojedynczych duchownych" i "przeciwko małżeństwu między mężczyzną a kobietą, przeciwko obronie życia od poczęcia do śmierci".
"Kryzys gospodarczy ukazuje wyraźnie, że nie do obrony jest rynek, który totalnie odnosi się tylko sam do siebie" - ocenił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem sytuacja ta "rodzi pytania dotyczące odpowiedzialności i etyki procesów finansowych".
Zdaniem kardynała Bertone obecny kryzys i jego konsekwencje stawiają "fundamentalne pytanie o przeznaczenie, godność i powołanie duchowe osoby".
"Kościół chce pozytywnie podjąć to wyzwanie, oferując społeczeństwu nowe drogi dialogu" - dodał watykański sekretarz stanu.
Do grona prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) należy od września przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.
W piątek prezydium Rady przyjmie na audiencji papież Benedykt XVI.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.