„W ogniu rakiet i huku bomb nasze charaktery hartują się jak stal” – zapewnił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.
W żarnowieckim Opactwie Sióstr Benedyktynek powstaje miejsce modlitwy, kontemplacji, odpoczynku i regeneracji sił duchowych. Zacisze św. Benedykta niebawem zostanie poświęcone i będzie służyć rekolektantom.
Rok Ignacjański był obchodzony w Towarzystwie Jezusowym z okazji 500. rocznicy nawrócenia i 400. rocznicy kanonizacji św. Ignacego Loyoli.
Pojednanie jest możliwe, będzie ono zadaniem głównie młodych pokoleń i one w to wierzą – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskich jeden z wodzów indiańskich w Kanadzie Wilton Littlechild. Papieską wizytę opisał w kategoriach wielkiego błogosławieństwa dla jego ludu.
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl ma zakaz wjazdu na Litwę z powodu jego poparcia dla trwającej inwazji Rosji na Ukrainę - podało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zakaz obowiązuje od 23 czerwca tego roku do 23 czerwca 2027 roku.
„Treść wypowiedzi zasługuje niewątpliwie na surową ocenę i jest oburzająca, ale ich autorstwo musi być zweryfikowane na odpowiedniej drodze” – głosi treść komunikatu Kurii diecezjalnej w Drohiczynie. To reakcja na doniesienia „Gazety Wyborczej”, wedle których jeden z duchownych tej diecezji, ks. Łukasz Gołębiewski, wymieniał wiadomości o charakterze seksualnym z innym mężczyzną.
Rosnące ceny żywności i widmo głodu w wielu rejonach świata skłoniły nas do poświęceniu większej uwagi nowoczesnemu rolnictwu ekologicznemu. Fundacja Rozwoju KUL zintensyfikowała poszukiwania i badania naukowe nad produktami wpływającymi korzystnie na wytwarzanie żywności – powiedział Family News Service wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL i pełnomocnik rektora uczelni Tomasz Ośko. 27 lipca przypada 104. rocznica powołania do życia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Rosjanie zabili naszego księdza, gdy z krzyżem niesionym nad głową poszedł rozmawiać z nimi o pokoju. Potem dla zabawy kilkakrotnie przejechali jego ciało czołgiem - mówi PAP Olga, naoczny świadek wydarzeń, do których na początku marca doszło w podkijowskiej Jasnohorodce.
W środę, w kolejnym dniu wizyty w Kanadzie, papież Franciszek opuści Edmonton i poleci do Quebecu. Tam spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau i wygłosi przemówienie do władz kraju oraz delegacji rdzennej ludności.
Wzruszający widok Ojca Świętego na wózku inwalidzkim, pogrążonego w modlitwie nad wodami Jeziora św. Anny, a następnie pełne pocieszenia słowa, skierowane do rdzennych mieszkańców Kanady - tak wyglądała wizyta papieża Franciszka w miejscu, które od XIX w. jest celem dorocznych pielgrzymek katolików pochodzących z pierwotnych plemion ziem kanadyjskich.
O poszanowanie dla dziedzictwa pokoleń, które nas poprzedziły, by budować życiodajną przyszłość zaapelował papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na Commonwealth Stadium w Edmonton.
50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy odprawionej we wtorek przez papieża Franciszka na stadionie w Edmonton w Kanadzie. Papież zachęcał do refleksji nad tym, jaki świat chce się zostawić nowym pokoleniom: społeczeństwo oparte na zysku jednostek czy na braterstwie, świat żyjący w pokoju czy w wojnie, zdewastowane środowisko czy dom, który nadal jest gościnny.
Agencja Reutera przytoczyła 26 lipca reakcje kilku przywódców Indian i premiera prowincji Alberta.
Populacja rdzennych mieszkańców Kanady to 1 mln 700 tys., z tego 40 proc. deklaruje się jako katolicy.
Przyznała, że udział w wydarzeniu z Papieżem był dla niej trudnym przeżyciem, zerwała bowiem swoje relacje z Kościołem w 2010 r.
Był to projekt rządu federalnego, projekt brytyjski – podkreśla włoski historyk.
Sześć lat temu zginął ks. Jacques Hamel. Zamordowali go przy ołtarzu w kościele w Saint-Étienne-du-Rouvray koło Rouen dwaj dżihadyści.
O doświadczeniach minionego miesiąca na przeżywającej wojnę Ukrainie, w tym zdolności człowieka do wydobycia z siebie tego, co najlepsze z miłości do ojczyzny pisze w kolejnym liście, tym razem rozpoczętym w Kijowie, a skończonym w Warszawie przełożony dominikanów na Ukrainie, o. Jarosław Krawiec.
Phil Fontaine, który przez lata stał na czele kanadyjskiego Zgromadzenia Pierwszych Narodów przyznaje, że to, co robi Franciszek wymaga wiele pokory i odwagi. W kwietniu był u papieża w Watykanie, dziś bierze udział we Mszy na stadionie w Edmonton.
Bazylika św. Anny w Jerozolimie to miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów, gdzie wstawiają się za nami Matka Boża i jej rodzice – powiedział Family News Service o. Krzysztof Stolarski ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, który posługuje w Ziemi Świętej. Wspomnienie świętych Joachima i Anny, które przypada 26 lipca, jest w tym miejscu świętowane szczególnie.
Ponad 500 młodych ludzi zjechało się na Kalwarię Pacławską. Rozpoczęła się 35. edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych.
„To, co dzieje się na Ukrainie, to o wiele więcej niż wojna, to ludobójstwo. Celem jest unicestwienie mojego narodu” – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Foglio abp Światosław Szewczuk. Zaznaczył, że cywilizacja zachodnia nie może przejść obojętnie wobec zbrodni przeciwko ludzkości, która ma miejsce w Europie. „Konieczne jest zastosowanie polityki: zero tolerancji dla Putina” – dodał zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.
Wielu kardynałów, po konklawe w 2013 roku, powiedziało mi: "Widzieliśmy działanie Ducha Świętego, takie, że nikt z nas by sobie czegoś takiego nie wyobraził" - mówi Gerard O’Connell, watykanista magazynu America.
Politycy jednej z partii chcą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych. Jest wypowiedź kanclerza lubelskiej kurii.
Papież Franciszek spotkał się w Edmonton z katolikami wywodzącymi się z ludów tubylczych.