„Ostatnia doba była najstraszniejsza od początku wojny” – powiedział w swoim codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że nigdy wcześniej Rosjanie nie zrzucili na terytorium Ukrainy tylu bomb i rakiet, co w ostatnich 24 godzinach. „W ten sposób wróg «uczcił» rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej i święto naszej państwowości” – powiedział zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.
Zakończył się gruntowny remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego w Cieszynie, największej świątyni luterańskiej w Polsce - podał w piątek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Był on niezbędny, gdyż na murach pojawiły się pęknięcia i zawilgocenia.
Odwiedziny w jego diecezji stanowią ostatni etap pokutnej podróży Franciszka do Kanady.
Ks. Michel Rodrigue zauważa, że optymizm i radość Ojca Świętego dla wielu stały się antidotum na zakorzeniony w kanadyjskim Kościele pesymizm.
W Quebecu Franciszek spotkała także z przedstawicielami ludów tubylczych
Kamery zarejestrowały poruszającą scenę: podczas spotkania w Kanadzie przyniesiono papieżowi maleńkie dziecko o wyraźnie zdeformowanej twarzy. Franciszek przytulił je, ucałował, pobłogosławił i posadził na swych kolanach.
To bardzo trudna i bolesna podróż apostolska. To niemal jak chodzenie po wodzie – uważa kanadyjska zakonnica, s. Francine Bouffard ze Zgromadzenia św. Joanny d’Arc. Podkreśla jednak, że papież stanął na wysokości zadania. Udało się mu przekazać uczciwe przeprosiny, a zarazem zaszczepić nadzieję na przyszłość. Franciszek pokazał Kanadyjczykom, że pojednanie jest zadaniem dla wszystkich, każdy z osobna musi wyciągnąć rękę do drugiego, by iść razem i tak osiągnąć przebaczenie i uzdrowienie.
Ks. Felipe Vélez Jiménez z diecezji Chilpancingo-Chilapa siedział wczoraj za kierownicą swojego samochodu, jadąc z Chilapa do Chilpancigo, gdy padły strzały.
Po raz szósty w dniach od 6 do 22 sierpnia br. w Niepokalanowie odbędzie się Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Po raz pierwszy Wielkie Zawierzenie odbyło się w 2017 r. i jest kontynuowane każdego roku, bez żadnej przerwy.
"Trzeba znaleźć nowe sposoby głoszenia istoty Ewangelii. Wymaga to kreatywności duszpasterskiej, aby dotrzeć do ludzi tam, gdzie żyją, znajdując okazje do słuchania, dialogu i spotkania".
Franciszkowi udało się przywrócić pozytywne relacje między Kościołem i pierwotną ludnością Kanady, które istniały na początku kolonizacji, pod panowaniem francuskim.
Byli to m.in. uczniowie ostatniej w tym kraju szkoły rezydencjalnej.
Tak uważa biskup Krótki, do którego diecezji na koniec pielgrzymki przyjedzie papież Franciszek.
W katedrze w Quebecu Franciszek spotkał się z duchowieństwem.
Papież Franciszek w ostatnim dniu pobytu w Kanadzie poleci w piątek z Quebecu do miasta Iqaluit, położonego na dalekiej północy, poniżej koła podbiegunowego. Po raz kolejny spotka się z rdzennymi mieszkańcami kraju.