Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej pogarsza się; ataków dopuszczają się już nie tylko radykałowie, ale również żołnierze. Do tej pory nie mieliśmy z czymś takim do czynienia, to niepokojące - powiedział PAP dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
„Zostaniemy w Iraku i mamy do tego pełne prawo. Podniesiemy głowy”.
"Oni uczą nas przede wszystkim, jak ważne jest pozostać na swoim miejscu".
Pielgrzymów ze 126 krajów ugości 17 portugalskich diecezji.
Na budowanie pojednania przyjdzie czas.
Jest wśród nich wielu chrześcijan.
Brak bezpieczeństwa jest obecnie największym wyzwaniem stojącym przed Nigerią – uważa ordynariusz stołecznej Abudży.
Dziennik „New York Times” zamieścił dziś obszerne wspomnienie o irlandzkim zakonniku o. Dermocie Doranie, któremu przypisuje się uratowanie może nawet ok. miliona ludzi podczas wojny domowej w nigeryjskiej Biafrze w 1969 r. Członek Zgromadzenia Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi (duchaczy) zmarł 19 maja br. w wieku 88 lat w Dublinie.
Burmistrz położonego na północnym zachodzie Portugalii miasta Aveiro Ribau Esteves wydał walkę tradycji wielogodzinnego czuwania przy ciałach zmarłych. Twierdzi, że odstrasza to turystów odwiedzających lokalne kościoły.
Włosi wspominają w tych dniach 80-lecie tak zwanego Kodeksu Kamedułów. Był to wypracowany przez katolickich intelektualistów program powojennej odbudowy kraju.
Do prawdziwego spotkania osób potrzebne jest słuchanie przed mówieniem, rozumienie przed ocenianiem, dzielenie się sobą przed dyskutowaniem - mówią KAI Irena i Jerzy Grzybowscy.
Włochy są już w istocie postchrześcijańskie – uważa mediolański miesięcznik katolicki "Il Timone", powołując się na własne badania, z których wynika m.in., iż ponad 37 proc. mieszkańców tego kraju uważa się za niewierzących.
Apel Fundacji Grupa Proelio.
Aktualnie średnia wieku zakonnic i zakonników na terenach Niemiec i Austrii wynosi 65 lat.
W tym roku wyjątkowo ewangelizatorzy wyruszają w dwóch terminach: 1 lipca i 29 lipca.
Zaraz po spotkaniu z Papieżem w Lizbonie, organizujemy tzw. wołanie. Wtedy nasz założyciel, Kiko Argüello, pyta o konkretne powołania, a ludzie, wstając, sygnalizują swoją decyzję – mówi Radiu Watykańskiemu Wojciech Kaczmarek, przedstawiciel Drogi Neokatechumenalnej. Szacuje, że z całego świata na Światowych Dniach Młodzieży można się spodziewać nawet 100 tys. przedstawicieli wspólnot, przy czym z Polski ma to być blisko 6 tys.
To były dobre spotkania – w tym duchu nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych komentuje wizytę w Waszyngtonie papieskiego wysłannika ds. Ukrainy. W wywiadzie dla watykańskich mediów podkreśla, że kard. Metteo Zuppi wiele uwagi poświęcił kwestiom humanitarnym, a także pilnemu wyzwaniu, jakim jest powrót do domu ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji.
Kościoły w krajach graniczących z Niemcami mogą świadczyć duchową posługę katolikom, którzy zostali wykluczeni z tamtejszych wspólnot, ponieważ nie chcą wspierać swym kościelnym podatkiem aktualnej polityki miejscowego episkopatu oraz Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich.
Mamy się czym dzielić – mówi o polskim Kościele abp Grzegorz Ryś. Wskazuje papieskiej rozgłośni, że to piękne doświadczenie będzie mógł teraz wnieść do Kościoła uniwersalnego jako kardynał. Szczególną zaś przestrzenią dla tego będzie zbliżające się zgromadzenie synodalne.
Celem misji kard. Matteo Zuppiego nie jest mediacja, ale zobaczenie, co Stolica Apostolska może zrobić, aby pomóc w ostatecznym zakończeniu działań wojennych na Ukrainie. W rozmowie z watykańskimi mediami wskazuje na to abp Timothy Broglio, który jest przewodniczącym episkopatu Stanów Zjednoczonych.