Czas Adwentu - wykorzystany zarówno duchowo, jak i fizycznie - jest najlepszym czasem do przygotowania Kolędników Misyjnych. Modlitwa i dobre uczynki dzieci, wchodzących w skład grup kolędniczych, są ich pierwszym darem dla rówieśników, którym będą pomagać, jak też dla odwiedzanych
rodzin.
Przygotowanie bliższe
Pierwszy etap przygotowania to podział na grupy, przydział dorosłych opiekunów, a następnie przygotowanie strojów, gwiazdy i skarbonki z napisem: „Dar dla dzieci z Peru”.
Kolejny etap to rozdanie ról poszczególnym dzieciom i urządzanie prób z opiekunami grup, którzy wywodzą się np. z Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruchu Światło-Życie, Caritas, Rady Parafialnej, Żywego Różańca. Opiekunowie są niezbędni, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ludzie się nie znają i gdzie mogą zdarzyć się próby odebrania ofiar kolędującym dzieciom. Dorośli z jednej strony poświadczają autentyczność akcji, a z drugiej zapewniają dzieciom bezpieczeństwo.
Grupy powinny być nieliczne - cztero- lub pięcioosobowe. Będą mogły wówczas swobodnie wejść do mieszkań i przedstawić swój program. Ważne jest również, żeby z parafii została rozesłana jak największa liczba grup.
U dyrektorów diecezjalnych PDM lub w centrali krajowej PDM można zamówić pamiątkę kolędowania – „Szopki peruwiańskie”, na których znajduje się błogosławieństwo dla rodzin przyjmujących kolędników.
Przygotowanie bezpośrednie
Przygotowanie to dotyczy uroczystości rozesłania kolędników misyjnych, które odbywa się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (chodzi o samo rozesłanie, niekoniecznie kolędowanie).
Tego dnia wszystkie Grupy w strojach kolędniczych uczestniczą w wyznaczonej Mszy św. Stojąc blisko ołtarza, włączają się w liturgię słowa, modlitwę powszechną lub też tworzą procesję z symbolicznymi darami. W komentarzu wierni powinni usłyszeć informację o czasie ich kolędowania. Jeśli parafia utworzy kilkanaście lub kilkadziesiąt grup (zaangażuje szkołę, a przynajmniej ministrantów, dziecięcą służbę Maryjną i scholę) to akcję tę uda się przeprowadzić w jeden dzień lub nawet jedno popołudnie.
Samo rozesłanie o modlitwa, którą celebrans odmawia w ramach obrzędu rozesłania tuż przed błogosławieństwem. Dokonuje się ono podczas każdej Mszy św. W ten sposób wszyscy parafianie zostaną poinformowani o czasie i celu przedsięwzięcia.