Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej upamiętni ćwierćwiecze swojej obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - dowiedziała się PAP od jego rzecznika, bernardyna o. Tarsycjusza Bukowskiego. Obchody odbędą się 2 grudnia.
"1 grudnia roku minie 25 lat od wpisu kalwaryjskiego sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, którego początki sięgają pierwszej połowy XVII wieku, został przyjęty jednogłośnie ()" - przypomniał o. Tarsycjusz.
Jak dodał, uroczyste obchody jubileuszowe odbędą się 2 grudnia w sanktuarium. Zainauguruje je przed południem sesja naukowa. Po południu zaplanowano poświęcenie przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego kalwaryjskiego Centrum Dziedzictwa i Dialogu z wystawą stałą "Wiara i sztuka". "Prowadzi ono działalność edukacyjną i kulturową. Znajduje się w wyremontowanych budynkach przed kalwaryjską bazyliką" - oznajmił duchowny.
Wieczorem uroczystości zwieńczy msza św., którą odprawi abp Jędraszewski.
O. Tarsycjusz przypomniał, że manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy został wpisany na listę podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Marrakeszu 1 grudnia 1999 roku. Jak wyjaśnił, kryterium decydujące o wpisie obiektu mówiło o integralności naturalnego krajobrazu, który został wykorzystany do kultu Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny w formie alei i kaplic. Piękno krajobrazu i architektury łączy się w Kalwarii Zebrzydowskiej harmonijnie z walorami duchowymi.
Sanktuarium powstało na początku XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem bernardynom. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Wokół świątyni wybudowano Dróżki, które przypominają kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.
Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Matki Bożej. W 2023 roku przyjechało tam ponad 1,6 mln osób. W przeszłości do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymowali papieże Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).