Z apelem o ogłoszenie w niedzielę 14 sierpnia zbiórki na rzecz głodujących w Południowym Sudanie i Erytrei zwrócił się do biskupów diecezjalnych przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik w imieniu Komisji ds. Misji i Caritas Polska.
"Mam nadzieję, że pozyskane w ten sposób środki, pomogą głodującym w Sudanie (szczególnie Sudanie Południowym) i w Erytrei przetrwać najtrudniejszy okres suszy" - napisał abp Michalik w przekazanym PAP apelu.
Jak podkreślił abp Michalik, to odpowiedź na apel papieża Benedykta XVI o pomoc głodującym wskutek katastrofalnej suszy panującej w Afryce Wschodniej i w krajach tzw. Rogu Afryki (Somalia, Erytrea, Dżibuti, Etiopia). W niedzielę 17 lipca podczas modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty mówił: "Niechaj cierpiącym mieszkańcom nie zabraknie naszej solidarności oraz konkretnego wsparcia ze strony wszystkich osób dobrej woli".
O pomoc w przezwyciężeniu kryzysu humanitarnego dla 12 mln osób poprosili też biskupi Wschodniej Afryki. "Głód i pragnienie zmuszają tysiące ludzi do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także do ucieczki do sąsiednich krajów. W obozach dla uchodźców panują katastrofalne warunki żywieniowe i higieniczne. Śmiercią głodową zagrożone jest co najmniej pół miliona dzieci. Sytuację utrudniają konflikty zbrojne, spekulacje cenami żywności oraz korupcja" - podkreślają biskupi Afryki Wschodniej.
Jak przypomniał abp Michalik, Caritas Polska już 13 lipca przeznaczyła 30 tys. euro na pomoc głodującym i rozpoczęła zbiórkę funduszy dla Afryki. Zebrano już pół miliona złotych. Teraz Kościół w Polsce dołączy ofiary przekazane przez wiernych podczas zbiórek w parafiach.
O zbiórkę pieniędzy do puszek zwrócił się już do księży proboszczów i rektorów archidiecezji warszawskiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Wszelkie datki można przesyłać na konto: Caritas Polska, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa: Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526; Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z z dopiskiem: Sudan - Kenia.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.