W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r.
Obchody Roku Jubileuszowego u grekokatolików
Główne obchody Roku Jubileuszowego w greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej będą miały miejsce w maju, podczas pielgrzymki do Ikony Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu oraz w lipcu, podczas pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej na Górze Jawor z okazji 100. rocznicy objawień.
Podobnie jak cały Kościół powszechny, także grekokatolicy będą obchodzić Rok Jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka. Uroczyste otwarcie Roku Jubileuszowego w archidiecezji przemysko-warszawskiej, nastąpi w niedzielę 29 grudnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu i prokatedrze Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu.
Natomiast we wszystkich pozostałych kościołach zostanie odczytany dekret w sprawie ogłoszenia 9 kościołów jubileuszowych, w których wierni, spełniając ogólne warunki, będą mogli zyskać odpust zupełny.
Główne obchody Roku Jubileuszowego będą miały miejsce 16 i 17 maja 2025 r. podczas pielgrzymki do Ikony Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu oraz 18 lipca podczas pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej na Górze Jawor na Łemkowszczyźnie z okazji 100. rocznicy objawień.
„Zachęcam wszystkich księży, zakonników i mniszki, setników i braci Archidiecezji Przemysko–Warszawskiej do aktywnego udziału we wszystkich działaniach Roku Jubileuszowego 2025, aby móc korzystać ze ‘źródła łask Bożych’, które w tym czasie zostanie otwarte wszystkim, którzy ‘posiadają wiarę i bojaźń Bożą’, przekroczą progi świątecznych świątyń” – zachęca abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski.
Diecezja kielecka
Decyzją biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego ustanowionych zostało szesnaście kościołów jubileuszowych. Obchody Roku Świętego 2025 w diecezji kieleckiej rozpoczną się 29 grudnia 2024 r. i potrwają do 28 grudnia 2025 roku.
Jak powiedział KAI ojciec Grzegorz Irzyk, kustosz sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach, już jest zainteresowanie wiernych formami pielgrzymowania i możliwościami uzyskania odpustu. – Te kwestie duszpasterskie nabiorą dynamiki tuż po Bożym Narodzeniu. Zapraszamy do nas pielgrzymów indywidualnych i grupy – mówi.
Wśród kościołów jubileuszowych diecezji są wskazane przez biskupa przede wszystkim cztery bazyliki: katedralna w Kielcach, Narodzenia NMP w Wiślicy, Grobu Bożego w Miechowie, św. Marcina w Pacanowie. Wśród miejsc jubileuszowych są także sanktuaria maryjne i dedykowane świętym, jak: MB Szkaplerznej w Daleszycach, bł. W. Kadłubka w Jędrzejowie, św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, czy MB Różańcowej w Smardzowicach.
Diecezja płocka
Rok 2025 to także jubileusz 950-lecia diecezji płockiej. Od 1075 roku ze Wzgórza Tumskiego w Płocku chrześcijaństwo promieniuje na Północne Mazowsze i ziemię dobrzyńską. Hasłem roku są słowa „Pielgrzymi nadziei – w drodze do Źródła”. Główną uroczystość jubileuszową zaplanowano na 7 czerwca przyszłego roku. Obchody zakończą się 6 stycznia 2026 roku. 9 grudnia miało miejsce otwarcie jubileuszu w parafiach.
Jednym z ważnych wydarzeń Roku Jubileuszowego będzie wyznanie wiary przy Drzwiach Płockich w bazylice katedralnej i ekumeniczna modlitwa z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w Płocku 20 stycznia 2025 roku.
Z kolei na 12 kwietnia 2025 roku zaplanowano liturgię pokutną i sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania w katedrze oraz w wybranych kościołach diecezji. Natomiast 19 kwietnia 2025 roku podczas Wigilii Paschalnej, sprawowanej po zachodzie słońca w Noc Zmartwychwstania w parafiach diecezji nastąpi odnowienie przymierza chrzcielnego.
Ale to nie wszystko. 10 maja 2025 roku odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa na temat badań genetycznych Piastów spoczywających w nekropolii piastowskiej w Płocku. 28 maja Kościół płocki uczci 84. rocznicę śmierci bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa płockiego, który w 1941 roku poniósł śmierć męczeńską w obozie w Działdowie (KL Soldau). 31 maja po raz pierwszy w diecezji odbędzie się Noc Kościołów, z możliwością zwiedzania zabytkowych świątyń diecezji. 7 czerwca 2025 roku odbędzie się Diecezjalna Uroczystość Jubileuszowa, w Orlen Arenie w Płocku, z modlitwą, akcją ewangelizacyjną i atrakcjami dla wiernych. Niedziela Jubileuszowa w parafiach odbędzie się 15 czerwca.
W dniach 18-19 września 2025 roku w Płocku i Ciechanowie odbędzie się sympozjum naukowe na temat historii diecezji płockiej. W dniach 11-18 października odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Jubileuszowa do Rzymu. W dniach 1-8 listopada zaplanowano Tydzień modlitw za zmarłych biskupów, kapłanów, diakonów i wiernych świeckich diecezji płockiej – poprzedników w wierze.
14 listopada zaplanowano 47. Ogólnopolskie Sympozjum Koła Naukowego WSD w Płocku, z prezentacją opracowanych pontyfikałów i innych dokumentów historycznych. 4 stycznia 2026 r. Rok Jubileuszowy zakończy się w parafiach. 6 stycznia 2026 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas 15. Orszaku Trzech Króli w Płocku nastąpi diecezjalne zamknięcie Roku Jubileuszowego.
W najbliższym roku zaplanowano też wystawy: mobilną dla parafii o historii diecezji Płockiej (luty 2025); o Rokiciu – najstarszym kościele parafialnym w diecezji Płockiej w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (kwiecień 2025); czasową o historii diecezji w Muzeum Diecezjalnym (lipiec 2025).
Wyruszą także pielgrzymki: parafialne do Płocka – źródła chrześcijaństwa na Mazowszu i w ziemi dobrzyńskiej (od kwietnia do października 2025 r.), do sanktuariów diecezjalnych (Płock, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego; Czerwińsk; Obory; Osiek; Popowo; Przasnysz; Sierpc; Skępe; Smardzewo; Żuromin; Rostkowo; Ratowo; Sadykierz) oraz innych kościołów wyznaczonych przez biskupa płockiego (24 grudnia 2024 – 6 stycznia 2026)
Odbędą się też jubileusze poszczególnych grup wiernych. Dni jubileuszowe będą przeżywać: kapłani i biskupi, klerycy, osoby życia konsekrowanego, chorzy i pracownicy służby zdrowia, osoby niepełnosprawne, wolontariusze, małżonkowie, rodziny, dzieci, młodzież, dziadkowie i osoby starsze, muzycy kościelni, schole i chóry, katecheci, sportowcy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.