Jak będzie wyglądał Rok Jubileuszowy w Polsce

W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r.

Reklama

Archidiecezja katowicka

Z kolei w archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło ustanowił 19 kościołów jubileuszowych leżących na terenie całej archidiecezji. Kościołami jubileuszowymi archidiecezji katowickiej zostały, m.in. archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach, bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, kościół św. Pawła w  Rudzie Śląskiej czy bazylika Świętego Wojciecha w Mikołowie.

Z udzielonych przywilejów wierni będą mogli korzystać przez cały Rok Święty 2025, tj. od 29 grudnia 2024 roku do 28 grudnia 2025 roku. W związku z przeżywanym Rokiem Jubileuszowym 100-lecia archidiecezji katowickiej Penitencjaria Apostolska otworzyła możliwość uzyskania odpustu zupełnego związanego z nawiedzeniem archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Wierni, którzy ze względu na chorobę lub podeszły wiek nie mogą nawiedzić kościoła katedralnego także mogą zyskać odpust.

Archidiecezja łódzka

Metropolita łódzkim, kardynał Grzegorz Ryś, ustanowił 17 kościołów jubileuszowych w archidiecezji łódzkiej na Rok Jubileuszowy 2025. Wśród nich znalazły się między innymi: łódzka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi, Bazylika pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim, sanktuaria maryjne oraz inne wybrane świątynie znajdujące się w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach i w Parznie.

Obrzędy otwarcia przewidują procesję do katedry, która w Łodzi będzie pielgrzymką ekumeniczną. – Procesja, ta ma charakter pokutny, uświadamia nam, że jubileusz jest pewną drogą do przejścia. Wędrówkę tę rozpoczniemy od znajdującego się w centrum miasta luterańskiego kościoła pw. św. Mateusza. Po przyjściu do katedry będziemy czytać fragmenty deklaracji, którą podpisały Kościoły w Polsce 25 lat temu, wzajemnie uznając udzielany przez siebie chrzest – tłumaczy KAI metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś.

Inauguracja jubileuszu w Łodzi będzie miała charakter ekumeniczny. – Trudno, żeby było inaczej, gdyż wynika to z naszej specyfiki na terenie Polski. Wyznanie wiary, jakie złożymy tego dnia w czasie Eucharystii, będzie dokładnym tłumaczeniem credo nicejskiego, tak jak zostało ono przyjęte 1700 lat temu na soborze w Nicei, kiedy Kościół nie był jeszcze podzielony. Pod tym tekstem podpisują się wszystkie nasze Kościoły – dodał.

– Potem oczywiście będziemy zapraszać ludzi do pielgrzymowania do katedry i do kościołów, które zostały wyznaczone jako kościoły jubileuszowe. Organizujemy wiele wyjazdów do Rzymu, na pielgrzymki stanowe, tak jak je zaproponowano w Watykanie. Jedna z pierwszych uda się na jubileusz artystów, który trwa od 16 do 18 lutego, a pojadą tam nasze środowiska twórcze. I tak będzie przez cały rok, gdyż w archidiecezji łódzkiej rok ten będziemy przeżywać w bezpośredniej łączności z tym, co się będzie działo w Rzymie – zapowiada kardynał.

Archidiecezja białostocka

Do podążania za Maryją, Jutrzenką Nadziei, w stronę tych, którzy utracili nadzieję i nie widzą wyjścia z mroku grzechu zachęca w liście pasterskim na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 abp Józef Guzdek. Metropolita białostocki ustanowił również kościoły jubileuszowe, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny.

„W czasie Roku Świętego proszę wszystkich o włączanie się w strumień dobra i łaski, płynący od Pana” – czytamy w liście. Metropolita wyznaczył następujące miejsca modlitwy i pielgrzymowania, w których można uzyskać odpusty: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Archikatedrze Białostockiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, Bazylika pw. św. Rocha w Białymstoku, Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego w Sokółce, Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku (ul. Stołeczna), kaplica pw. św. Faustyny Kowalskiej i bł. Michała Sopoćki w Białymstoku (ul. Poleska) oraz inne miejsca modlitwy z możliwością uzyskania odpustu: kaplice szpitalne i kaplice w Domach Pomocy Społecznej, w których przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

Archidiecezja wrocławska

Archidiecezja wrocławska przygotowała bogaty i rozbudowany program na Rok Jubileuszowy 2025. To 915 km szlaków nadziei ułożonych w osiem tras, na których powołano kościoły jubileuszowe oraz znaki nadziei. Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.

Diecezjalne rozpoczęcie Roku Jubileuszowego pt. „Pielgrzymi nadziei” odbędzie się we Wrocławiu 29 grudnia o godzinie 14.30 w kościele NMP na Piasku. Tam rozpocznie się liturgia inauguracji. W uroczystej procesji wierni przejdą przez Ostrów Tumski do archikatedry wrocławskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Po modlitwie wszyscy są zaproszeni na podwieczorek do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Tego dnia zostanie również uroczyście uruchomiona aplikacja „Szlak nadziei”. Chętni otrzymają specjalne paszporty pielgrzyma, aby z nimi przemierzać jubileuszowe szlaki. Będą mogli uzyskać wtedy pierwszy wpis. W ciągu roku mogą przemierzyć 8 tras liczących łącznie 915 km.

– Będziemy uczestniczyć w wydarzeniach centralnych oraz pielgrzymować po drogach naszej archidiecezji do kościołów i kaplic jubileuszowych oraz tzw. „znaków nadziei”, czyli miejsc, w których już dokonuje się jakieś dobro – opowiada bp Jacek Kiciński CMF, wrocławski biskup pomocniczy.

Prawie 30 kościołów i kaplic, a do tego znaki nadziei zostały połączone w osiem „Szlaków wiary”. To propozycje tras długich na kilka lub kilkaset kilometrów, którym patronują święci lub osoby ważne dla historii wrocławskiego Kościoła. Do każdego szlaku przypisane są treści duchowe, m.in. fragmenty Biblii do rozważania.

Wśród szlaków nadziei wyznaczono: Szlak młodych, Szlak dialogu, Szlak pojednania, Szlak miłosierdzia, Szlak życia, Wielka Pętla Jubileuszowa, Szlak św. Jadwigi oraz piesze pielgrzymki diecezjalne (na Jasną Górę i do Trzebnicy).

– Chcemy ten czas przeżywać w ruchu, nie zatrzymywać się, lecz rozwijać duchowo. Stąd nasze propozycje pielgrzymek, które można rozbijać na dowolne części i dowolny charakter. Od pieszych, przez rowerowe, po samochodowe czy autokarowe. Wybraliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca w diecezji, ale nie wyczerpaliśmy zasobu. Chcemy budzić świadomość o bogactwie duchowym Kościoła lokalnego – podsumowuje Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama