W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r.
Rok Święty w diecezji sandomierskiej rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w katedrze sandomierskiej 29 grudnia 2024 roku o godz. 10:30 oraz w stalowowolskiej konkatedrze o godz. 18:00. Na czas Roku Świętego bp Krzysztof Nitkiewicza ustanowił w tej diecezji kościoły stacyjne, w których zapewniony zostanie łatwiejszy dostęp do Sakramentu Pokuty i Pojednania, a także możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Jest ich osiem, w tym bazylika katedralna pw. Narodzenia NMP w Sandomierzu, czy bazylika konkatedralna pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
W tych kościołach w ostatni piątek każdego miesiąca celebrowane będą nabożeństwa pokutne. Stała opieka duchowa nad pielgrzymami ma pomóc wiernym uważniej wsłuchać się w słowa Chrystusa: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1,15).
„Kapłanom spowiadającym w ww. świątyniach oraz członkom rzeczywistym, łącznie z emerytowanymi, kapituły katedralnej i kapituł kolegiackich, udzielam władzy rozgrzeszania i zdejmowania cenzur na forum wewnętrznym, zgodnie z kan. 508 § 1 KPK” – czytamy w przesłaniu biskupa.
Diecezja radomska
29 grudnia o godz. 11.30 z kościoła św. Rodziny w Radomiu wyjdzie procesja w kierunku katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny. Wiernym będzie towarzyszyć XVIII-wieczny krzyż, który zostanie ustawiony przy ołtarzu w kościele katedralnym. Msza święta będzie sprawowana o godzinie 12.30. Na koniec liturgii księża proboszczowie kościołów jubileuszowych otrzymają stosowne dekrety oraz ornat z logo Roku Świętego.
Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 według zaleceń Ojca Świętego ma być związany i skupiony wokół znaku krzyża. – Będzie on niesiony w procesji do kościoła katedralnego. Następnie krzyż wniosę uroczyście przez drzwi katedralne do środka świątyni. Od 29 grudnia 2024 roku do 28 grudnia 2025 roku, będzie on umieszczony przy ołtarzu katedralnym – zapowiedział bp Marek Solarczyk.
W diecezji radomskiej zostało ustanowionych 20 kościołów jubileuszowych, wśród nich radomska katedra pw. Opieki NMP. – Jesteśmy otwarci dla każdego, kto szuka Boga. W świątyni znajduje się konfesjonał miłosierdzia a więc każdy wierny może skorzystać z sakramentu pokuty o każdej porze dnia. Jest też adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy, która powstała w ramach międzynarodowego dzieła modlitwy o pokój – powiedział ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry.
Diecezja legnicka
Podczas konferencji prasowej w Domu Słowa w Legnicy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski objaśnił znaczenie słowa „jubileusz”, które sięga czasów biblijnych. To nazwa roku łaski, okazja do odnowy relacji między człowiekiem a Bogiem oraz między ludźmi. – To będzie czas doświadczenia szczególnej łaski i miłosierdzia Pana – podkreślił.
Głównymi wydarzeniami, obok inauguracji, będą: wielkopostne czuwanie 24 godziny dla Pana, jubileusz rodzin, dzieci i dziadków w maju, w Lubinie; jubileusz młodzieży w czerwcu, w Bolesławcu; jubileusz duchowieństwa zaplanowany na czerwiec w Zgorzelcu; jubileusz nauczycieli, wychowawców i katechetów, który odbędzie się w sierpniu w katedrze; jubileusz Caritas, wolontariatu i osób niepełnosprawnych przewidziany we wrześniu w Krzeszowie; jubileusz służby zdrowia w legnickim polu w październiku oraz jubileusz ubogich, który odbędzie się w listopadzie w Jeleniej Górze.
Wiele parafii oraz wspólnot formacyjnych planuje pielgrzymki jubileuszowe do Rzymu, gdzie wezmą udział w wydarzeniach centralnych.
Wyznaczono siedem kościołów jubileuszowych oraz dróg jubileuszowych, które będą drogami pielgrzymek parafialnych i w ramach dekanatów.
***
9 maja br. papież Franciszek odczytał uroczyście bullę zapowiadającą Rok Święty. Zgodnie ze starożytną tradycją papież co dwadzieścia pięć lat ogłasza rok jubileuszowy. Z tej okazji zaprasza wszystkich wierzących do Rzymu, by nawiedzili cztery papieskie bazyliki i przeszli przez specjalne drzwi jubileuszowe, otwierane tylko z okazji jubileuszu. Ten gest związany jest m.in. z łaską odpustu zupełnego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.