Rekolekcje dla wolontariuszy hospicjum. Czas wzmocnienia ducha i serca dla tych, którzy służą innym.
Odbyła się tradycyjna pielgrzymka Polonii do bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu.
Decyzję prokuratury, która bezzasadnie zleciła przeszukanie klasztoru, odbieramy jako dotkliwe naruszenie naszego poczucia bezpieczeństwa. Jednocześnie mamy nadzieję, że podobna sytuacja nie wydarzy się w przyszłości – stwierdza w imieniu Polskiej Prowincji Dominikanów o. Szymon Popławski. 9 czerwca 2025 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie stwierdził, że decyzja prokuratury o postanowieniu przeszukania była niezasadna. 19 grudnia 2024 r. policja na podstawie polecenia Prokuratury Krajowej przeszukała klasztor w Lublinie w poszukiwaniu p. Marcina Romanowskiego.
Papieska Akademia Nauk – Pontificia Academia Scientiarum ostrzega przed globalną erozją wolności naukowej, nawet w demokratycznie zorganizowanych krajach. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej, ukierunkowane ataki na prawdy naukowe coraz bardziej zagrażają dobru wspólnemu i kulturze demokratycznej.
Nowe prawo, głęboki niepokój. Katoliccy biskupi Anglii i Walii ostro skrytykowali uchwalenie przez brytyjskich parlamentarzystów ustawy o tzw. wspomaganym samobójstwie. Podkreślają, że decyzja Izby Gmin to moment przełomowy, który może zagrozić godności ludzkiego życia, osłabić kulturę opieki zdrowotnej i wywołać lęk wśród osób chorych, starszych i z niepełnosprawnościami.
W ramach Jubileuszu Rządzących Leon XIV spotkał się z parlamentarzystami z 68 krajów. Odwołując się do Jana Pawła II, dał im za wzór św. Tomasza Morusa. Odwaga i gotowość do poświęcenia własnego życia, by nie zdradzić prawdy, sprawia, że również i nam jawi się on dzisiaj jako męczennik za wolność i prymat sumienia – powiedział Ojciec Święty. Wskazał też na prawo naturalne jako podstawowy wyznacznik dla polityków i prawodawców.
Ochrona przed wykorzystywaniem to nie jakaś strategia duszpasterska, lecz samo serce Ewangelii. W Kościele jak najszybciej musi się zakorzenić kultura, która nie godzi się na nadużycia w jakiejkolwiek postaci – napisał Leon XIV. Podkreślił też zasadniczą rolę dziennikarzy, którzy ujawniają nadużycia. Wyciszanie dziennikarzy osłabia demokratyczną duszę kraju – podkreślił Papież.
Dykasteria ds. Komunikacji przygotowała film dokumentalny „Leon z Peru”. Zawiera on świadectwa misyjnej posługi księdza a następnie biskupa Roberta Prevosta w tym latynoskim kraju. Film jest dostępny w trzech wersjach językowych: angielskiej, hiszpańskiej i włoskiej.
W 2024 r. w wydarzeniach ewangelizacyjnych dla młodzieży organizowanych w całej Polsce od Wielkanocy do jesieni udział wzięło w sumie 250 tys. osób - powiedział PAP przewodniczący rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.
W zsekularyzowanych społeczeństwach Kościół musi proponować liturgię o wyraźnej wertykalnej orientacji, ukierunkowaną na Boga – uważa bp Erik Varden OCSO, przewodniczący Episkopatu krajów nordyckich. Jego zdaniem chrytocentryczna orientacja nowego Papieża jest bardzo obiecująca. W jego słowach pobrzmiewa nauczanie ojców Kościoła. Leon mówi jak Augustyn, nawet jeśli go wprost nie cytuje.