W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r.
Biskup kaliski Damian Bryl ustanowił 15 kościołów jubileuszowych i jedno miejsce jubileuszowe na Kobylej Górze, gdzie w roku Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ustawiono Krzyż Jubileuszowy.
Otwarcie Roku Jubileuszowego w diecezji kaliskiej odbędzie się w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. Poprzedzi ją procesja z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Natomiast zakończenie Roku Jubileuszowego w diecezji odbędzie się w niedzielę, 28 grudnia 2025 r.
W diecezji kaliskiej kościoły jubileuszowe to: Katedra w Kaliszu (kościół św. Mikołaja), Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim (kościół św. Stanisława, biskupa i męczennika), czy Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Kaliszu (Narodowe Sanktuarium św. Józefa) i wiele innych.
– Niech przeżywanie Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, doświadczenie Bożej łaski i miłosierdzia, nasze wspólne pielgrzymowanie drogami nadziei, umocni nas w wierze i utwierdzi w przekonaniu, które św. Paweł Apostoł wyraził słowami „Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” – napisał w dekrecie bp Damian Bryl.
Diecezja bielsko-żywiecka
W tej diecezji wyznaczono 13 świątyń, mających służyć jako miejsca pobożnych pielgrzymek. Miejsca te mają duchowe znaczenie jako przestrzeń odnowy wiary, zwłaszcza poprzez sakrament pojednania, który ma być szeroko dostępny w tych miejscach, dzięki posłudze kapłanów. jubileuszowych dla wiernych
– Niech Kościoły Jubileuszowe w naszej diecezji będą oazami duchowości, gdzie każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia – zaznacza bp Roman Pindel.
W diecezji bielsko-żywieckiej Kościoły Jubileuszowe to, m.in. Andrychów – kościół pw. św. Macieja, Bielsko-Biała – kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, katedra św. Mikołaja, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, czy w Cieszynie – kościół pw. św. Marii Magdaleny. Rozpoczęcie Roku Świętego w diecezji nastąpi podobnie w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r., w bielskiej katedrze i żywieckiej konkatedrze.
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
Dwa duże jubileuszowe wydarzenia naznaczą rok 2025 w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: jubileusz 2025 roku oraz 450–lecie obecności Piety w sanktuarium w Skrzatuszu.
29 grudnia o godz. 10.00 w katedrze w Koszalinie i jednocześnie w konkatedrze w Kołobrzegu będzie celebrowana uroczysta Eucharystia. Każda z nich rozpocznie się w kościele sąsiednim – w Koszalinie w kościele św. Józefa Oblubieńca, a w Kołobrzegu w kościele rektoralnym, skąd celebransi i służba liturgiczna udadzą się procesyjnie do katedr. Jubileusz 2025 roku ma pokazać, że nadzieja jest spojrzeniem zwróconym ku przyszłości, przyszłości pełnej pokoju, jakiej szuka współczesny człowiek.
Drugi jubileusz, który w nowym roku przeżyje diecezja, dotyczy 450-lecia obecności łaskami słynącej Piety w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Obchodom towarzyszyć będzie wiele wydarzeń i inicjatyw, których kulminacyjnym punktem będą wrześniowe odpustowe uroczystości w skrzatuskiej bazylice pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego – 21 września. Poprzedzi je spotkanie młodszych diecezjan 20 września.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.