XXVI Europejskie Kolokwium Parafii (CEP) rozpoczęło się w Nyíregyháza na Węgrzech. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Parafie – miejsca nadziei. Uzasadnić nadzieję, która w was jest (por. 1 P3,15)”.
Kolokwia odbywają się co dwa lata, spotkanie w Nyíregyháza jest dopiero drugim we wschodniej części Europy w 50-letniej historii CEP. Pierwsze odbyło się w Pradze w 1995 r.
Uczestnicy wysłuchają świadectw przeżywania i zachowania wiary w czasach drugiej wojny światowej i w epoce reżimów komunistycznych. Przewidziane są modlitwy ekumeniczne i wizyty w parafiach. Przygotowano też równoległy program dla młodzieży w wieku 16-24 lat, obejmujący m.in. wizyty u osób niepełnosprawnych i w parafii romskiej. Kolokwium zakończy się 22 lipca pielgrzymką do sanktuarium maryjnego w Máriapócs.
Niemiecka akcja solidarności Renovabis sfinansowała, dzięki zbiórce w czasie Zielonych Świąt, uczestnictwo grup z Ukrainy, Litwy, Rumunii i Polski.
Inicjatywę organizowania Europejskich Kolokwiów Parafii rzucił w 1959 r. ks. François Connan, proboszcz parafii św. Seweryna w Paryżu. Wsparł go w tym przedsięwzięciu jego przyjaciel, kard. Franz König z Wiednia. Pierwsze Kolokwium odbyło się w 1961 r. w Lozannie w Szwajcarii. Początkowo uczestniczyli w nich tylko księża pracujący w parafiach, z czasem jednak dołączyli do nich świeccy, którzy obecnie stanowią dwie trzecie uczestników.
Pracami Kolokwium kieruje międzynarodowa rada, pochodząca z wyboru. Jest ono stowarzyszeniem nie podlegającym władzom kościelnym, ale działającym we współpracy z nimi. Jako organizacja pozarządowa ma swojego przedstawiciela przy Radzie Europy.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.