Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego z Watykanu, we Włocławku rozpoczęły się centralne obchody jubileuszu 600-lecia tamtejszej katedry. W uroczystościach bierze udział Konferencja Episkopatu Polski.
Msza we Włocławku jest zarazem jedną ze stacji ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Diecezja otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa przekazał je metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.
Celebra rozpoczęła się uroczystą procesją, w której przy dźwięku fanfar i śpiewie Bogurodzicy, biskupi wraz z kard. Grocholewskim, który jako papieski legat przewodniczy uroczystościom przeszli do ołtarza. Na początku odczytano specjalny list papieża Benedykta XVI skierowany do kard. Zenona Grocholewskiego, którego papież wyznaczył swoim wysłannikiem na tę uroczystość.
Papież przypomniał w nim, że „ta przesławna świątynia przez wieki była katedrą biskupów kujawskich a następnie włocławskich, w niej bł. bp Michał Kozal otrzymał sakrę biskupią a sł. Boży kard. Stefan Wyszyński – święcenia kapłańskie”. Zachęcał też do „płynącego z miłości naśladowania życia Chrystusa”. Trzeba aby wierni dawali świadectwo szczególnego umiłowania Chrystusowego Kościoła i Ewangelii – podkreślił Benedykt XVI.
Bł. Jan Paweł II jest dziś z Kościołem włocławskim – powiedział kard. Dziwisz przekazując bp. Meringowi relikwie błogosławionego papieża-Polaka. W krótkim przemówieniu przywołał papieski testament i powiedział, że najcenniejszą materialną pamiątką są relikwie jego krwi . – Jan Paweł II wzywa nas tak jak na początku swego pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – mówił do mieszkańców Włocławka zgromadzonych na uroczystości kard. Dziwisz.
Bp Mering witając uczestników jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry powiedział, że Bóg jest Panem dziejów a świątynia ta była świadkiem obecności królów, papieża Jana Pawła II, nuncjuszów apostolskich. - Dziś gości legata papieskiego, co daje okazję do ożywienia świadomości i miłości do ojca zachodniego chrześcijaństwa, do pokornych słów wdzięczności za wszystkie dary jakich Stolica Apostolska zechciała udzielić Kościołowi włocławskiemu i wszystkim nawiedzającym tę świątynię w okresie jubileuszu – mówił bp Mering. Hierarcha zapewnił, że w osobie legata papieskiego uczestnicy liturgii widzą „niestrudzonego współpracownika dwu ostatnich papieży”.
Bp Mering poprosił kardynała prefekta, aby zapewnił Benedykta XVI, że „Kościół włocławski trwa u boku Ojca Świętego we wszystkich jego zadaniach i pracach, codziennie wspiera go modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, szczególnie w czerwcu, w którym papież obchodzi 60 rocznicę święceń kapłańskich”.
W koncelebrze uczestniczą m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, kardynałowie: Józef Glemp i Stanisław Dziwisz, a także abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz Prymas Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński. Obecni są także biskupi z Litwy i Białorusi.
Na jubileuszową Mszę przybyli mieszkańcy Włocławka, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz młodzież. Obecni są przedstawiciele władz lokalnych. Przybyli także parlamentarzyści.
W czasie Mszy św. używany jest pastorał biskupa Macieja z Gołańczy, pierwszego budowniczego katedry, a także kielich mszalny z fundacji biskupa Władysława z Oporowa, którego w 1991 r. używał bł. Jan Paweł II, sprawując Mszę na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
To właśnie modlitwa i ofiara ma największą siłę, a nie broń czy wojska.