Krajowe Biuro Koordynacyjne Światowych Dni Młodzieży poszukuje dodatkowej grupy polskich wolontariuszy na sierpniowe spotkanie młodzieży z Benedyktem XVI w Madrycie.
Polscy wolontariusze, na razie jest to ok. 1400, będą najliczniejszą po Hiszpanach grupą wspierającą swoją pracą to wydarzenie. Termin zgłoszeń mija 30 czerwca.
Hiszpański Komitet Organizacyjny Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie zwrócił się do Episkopatu Polski z prośbą o przygotowanie dodatkowej, 100-osobowej grupy polskich wolontariuszy, którzy mogliby posługiwać w stolicy Hiszpanii w dniach od 8 do 22 sierpnia. Oznacza to, że będziemy najliczniejszą grupą narodowościową, po Hiszpanach, która pomagać będzie młodym z całego świata w czasie spotkania z Benedyktem XVI. Na razie wiadomo, że z Polski wyjedzie ok. 1,4 tys. osób, w tym duża liczba skautów. Potrzeba jednak dodatkowych wolontariuszy.
Podobnie jak to miało miejsce przed kilkoma miesiącami Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży zdecydowało się przeprowadzić specjalne kwalifikacje dla tych, którzy chcieliby pomagać w Madrycie. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie jest przede wszystkim ukończone 18 lat. Prócz tego wymagana jest znajomość języków obcych, w tym angielskiego, francuskiego lub niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Mile widziana i bardzo przydatna jest także znajomość hiszpańskiego. Przyjazd wolontariusza do Madrytu powinien mieć miejsce w dniach 8-12 sierpnia, wyjazd od 22 do 24 sierpnia.
Znany jest już dość dobrze zakres obowiązków wolontariuszy podczas Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Zajmować się będą m.in. odbiorem pielgrzymów z dworców i lotniska, pomocą w znalezieniu zakwaterowania, udzielaniem wszelkich, niezbędnych informacji dotyczących spotkań i pobytu w mieście. Do ich obowiązków należeć będzie też współpraca z centrum prasowym, tłumaczenie tekstów, a także logistyka, pilnowanie porządku, kierowanie ruchem, wydawanie posiłków, sprzątanie, posługa podczas Mszy świętych, pomoc służbom specjalnym oraz koordynacja różnych zadań.
Miejscem pracy będą punkty recepcyjne, miejsca katechez, place i ulice Madrytu, kościoły, stadiony i podziemia metra. Zakwalifikowani wolontariusze na czas pracy otrzymają zakwaterowanie, wyżywienie, pakiet pielgrzyma i ubezpieczenie. Dzięki swojej pracy poznają bliżej kulturę Hiszpanii, nawiążą nowe znajomości, zdobędą potrzebne w karierze zawodowej umiejętności: pracy w zespole, koordynowania poszczególnych zadań i projektów.
Zakwalifikowany wolontariusz musi sam pokryć koszty podróży do Hiszpanii, jak również poprzez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM wykupić ubezpieczenie na czas wyjazdu oraz opłacić tzw. pakiet wolontariusza (90 euro).
Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 30 czerwca. Pierwszym krokiem kwalifikacji jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie www.madryt2011.pl. Następnie należy podać dane związane z okresem posługi w Madrycie, ubezpieczeniem oraz za pomocą panelu wolontariusza przesłać zdjęcie legitymacyjne. Każda ze zgłoszonych osób otrzyma drogą e-mailową własny login i hasło.
Kolejnym krokiem jest przesłanie listu polecającego od duszpasterza z parafii oraz zaświadczenia dokumentującego znajomość języka obcego. Dokumenty te należy przesłać na adres Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM lub drogą mailową: wolontariat@madryt2011.pl. Możliwe jest również odbycie rozmowy telefonicznej, podczas której sprawdzony zostanie stopień znajomości języka. Wreszcie na zakończenie należy przesłać do Madrytu „Kartę zobowiązań wolontariackich” - jest ona do pobrania na stronie www.madryt2011.pl - świadectwo o niekaralności wydane przez Krajowy Rejestr Karny oraz skanu dowodu osobistego. Dokumenty te wysłać należy na adres voluntariospoloniajmj@jmj2011madrid.com.
BiuroSDM
Wolontariat ŚDM Madryt 2011
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).