ŚDM: Włochów dużo więcej niż Polaków

Jak dotąd ponad 66 tys. Włochów i zaledwie ponad 11 tys. Polaków zarejestrowało się jako uczestnicy 26. Światowego Dnia Młodzieży, który w sierpniu odbędzie się w Madrycie w Hiszpanii. W sumie na spotkanie z Benedyktem XVI wybiera się ponad 350 tys. młodych osób z całego świata. W tzw. Dniach w Diecezjach uczestniczyć ma 150 tys. osób.

Statystyki zarejestrowanych uczestników dostępne są na oficjalnej stronie internetowej 26. Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Wynika z nich, że wśród grup narodowościowych na pierwszym miejscu są Włosi, których zgłosiło się ponad 66 tys. Niewiele mniej, bo ponad 57 tys. jest Hiszpanów, Francuzów (45 tys.) i Amerykanów (22 tys.). Do Madrytu wybiera się ok. 15 tys Niemców.

Z Polski zarejestrowało się ponad 11 tys. osób, w tym ponad tysiąc wolontariuszy, co plasuje nas na szóstym miejscu. Brazylijczyków ma być w Madrycie 10,5 tys., Portugalczyków prawie 10 tys., a pielgrzymów z Meksyku ponad 8 tys. Na dziesiątym miejscu są młodzi z Wenezueli (ponad 5,5 tys.). W sumie jak dotąd zarejestrowało się 356 tys. młodych ludzi z całego świata.

Wydarzenia 26. Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, który odbędzie się od 16-21 sierpnia, poprzedzą tzw. "Dni w Diecezjach". Od 11 sierpnia trwać będą różnorodne wydarzenia: od zwiedzania historycznych miejsc, spotkań z hiszpańskimi rodzinami, poprzez wspólną modlitwę w czasie Mszy św. i czuwań aż po prace społeczne na rzecz wspólnot i osób potrzebujących, a także koncerty i imprezy sportowe.

„Dni w Diecezjach” pozwalają młodym bliżej poznać lokalny Kościół, w którym goszczą, a także dają okazję do ewangelizacji. Dokładny program spotkań każda diecezja przygotowuje z osobna, zaś większość polskich grup bardzo chętnie korzysta z takiej formy pobytu. W tej części wziąć udział ma ponad 150 tys. młodych osób.

Pierwotnie spodziewano się, że do Hiszpanii pojedzie ok. 20 tys. Polaków. Mniej więcej tyle młodzieży uczestniczyło w porównywalnym do madryckiego spotkaniu w Kolonii w Niemczech w 2005 r. Zdaniem abp. Józefa Michalika nie ma powodów do niepokoju. Odnosząc się do liczby polskich uczestników spotkania w Kolonii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że jest to bliższy nam sąsiad niż Hiszpania. - Z pewnością podróż do Madrytu jest kosztowna, to też jest przyczyna - powiedział abp Michalik.

Jak przypomniał istnieją również inne spotkania dla młodzieży, jak choćby spotkania Taizé. - Młodzi ludzie z Polski chętnie w nich uczestniczą - zauważył przewodniczący KEP. Jego zdaniem ważniejsza jest „jakość młodzieży”, by byli oni coraz bardziej świadomi, by poczuli wewnętrzny zapał i wolę zgłębienia tego, co w chrześcijaństwie jest najistotniejsze.

Rozpoczął się już także proces akredytacji dziennikarzy chcących relacjonować 26. Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie. Do 31 czerwca zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza znajdującego się na stronie www.madrid11.com/pressoffice/es/accreditations. W najbliższym czasie uruchomiony zostanie również specjalny formularz dotyczący kwestii technicznych, związanych z relacjonowaniem ŚDM. Akredytacje będzie można odebrać w Centrum Prasowym w Madrycie już 15 sierpnia.

Również księża i diakonii, którzy będą chcieli pełnić posługę w czasie spotkania w Hiszpanii muszę przejść odpowiedni proces rejestracji. Formularz znajduje się na stronie www.acreditacionsacerdotesjmj.org.

Zgodnie z wymogami organizatorów właściwi ordynariusze osoby duchownej zobowiązani są do wysłania na adres italiano@acreditacionsacerdotesjmj.org oficjalnego dokumentu zawierającego listę wszystkich kapłanów im podlegających, którzy wezmą udział w ŚDM w Madrycie. Dokument ten może być napisany po łacinie, hiszpańsku, angielsku, włosku, francusku, polsku, niemiecku lub portugalsku.

Proces akredytacji kapłanów i diakonów zakończy się 1 lipca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7