Ekologiczne ŚDM

Hiszpański Komitet Organizacyjny Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie uruchomił stronę internetową, dzięki której znaleźć można wolne miejsca w samochodach lub autobusach jadących na sierpniowe spotkanie młodych z papieżem. To jeden z pomysłów na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, by hiszpańskie spotkanie stało się bardziej ekologiczne. Prócz tego wspólna podróż ma posłużyć wzajemnego poznaniu się uczestników.

Pod adresem carpooling.madrid11.com znaleźć można bazę wolnych miejsca w autobusach czy samochodach prywatnych, które w sierpniu zmierzać będą z całej Europy do stolicy Hiszpanii. Portal dostępny jest po angielsku oraz hiszpańsku i wymaga rejestracji użytkowników.

Dla zainteresowanych przejazdem przygotowano dwie opcje: „szukam transportu” lub „oferuję transport”. W pierwszym przypadku aplikacja pozwala sprawdzić czy z konkretnej miejscowości i w podobnym terminie ktoś wybiera się do Madrytu. Poznamy trasę, czas trwania przejazdu i jego warunki, jak np. koszty, które ewentualnie trzeba ponieść. Jeśli podane informacje nam odpowiadają można szybko skontaktować się z osobą, która taki przejazd oferuje. Osoby chętne zabrać pasażera z sobą powinny wpisać miejsce, z którego wyruszają, daty wyjazdu i powrotu, trasę oraz dodatkowe informacje w rodzaju ceny podróży.

Jak dotąd na portalu znajdują się oferty z Włoch, Portugalii, Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Niektóre zupełnie bezpłatne.

Strona carpooling.madrid11.com to kolejny pomysł Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. ŚDM w Madrycie ma być jak najbardziej to możliwe ekologiczny. Stąd projekt o nazwie „100 % Natural”. Hiszpańska firma Zeroemissions zrekompensuje emisję dwutlenku węgla wyprodukowanego przez uczestników spotkania w postaci tzw. kredytów węglowych. To instrument wymieniony w protokole z Kioto, będący prawami do emisji dwutlenku węgla - Jednostki Redukcji Emisji. Praktyka dobrowolnego wyrównywania poziomu zanieczyszczeń staje się coraz bardziej popularna przy masowych wydarzeniach. Tak było m.in. przy okazji Zimowej Olimpiady w Vancouver w 2010 r. W przypadku ŚDM kredyty węglowe zostaną zakupione z pięciu projektów, pochodzących z pięciu różnych kontynentów: elektrowni wiatrowej w Nowej Kaledonii, mini elektrowni wodnej w Hondurasie, projektu zalesiania w Ugandzie i dwóch projektów odzysku metanu z wysypisk w Chinach i Turcji.

Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie rozpocznie się za 56 dni. Trwać będzie w stolicy Hiszpanii od 16 do 21 sierpnia. Jego hasłem są słowa „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Jak dotąd z całego świata zarejestrowało się prawie 400 tys. uczestników, w tym ok. 12 tys. z Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11