Madryt był światową stolicą medialną podczas spotkania młodych w Hiszpanii – wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Nawarry. Artykuły o Światowych Dniach Młodzieży ukazały się w 108 krajach świata, m.in. w tak odległych, jak Fidżi, Sudan, Arabia Saudyjska czy Kuba.
Podróż Papieża do Hiszpanii zrodziła 54 tys. wiadomości na całym świecie, co oznacza, że przez cały tydzień Madryt skupiał na sobie uwagę mediów dzięki Światowym Dniom Młodzieży. Według danych Uniwersytetu Nawarry 30 tys. wiadomości opublikowały media hiszpańskie, a 12.600 europejskie. Ponadto 6.200 wiadomości pochodzi z Ameryki Łacińskiej, 2 tys. z USA i Kanady, 400 z Oceanii i 200 z Afryki. Artykuły o ŚDM ukazały się w 108 krajach świata, m.in. w tak odległych jak Fidżi (2 artykuły) i Sierra Leone (2), a także w krajach o ograniczonej wolności religijnej jak Sudan (1), Arabia Saudyjska (4) czy Kuba (42).
Badania podkreślają, że media śledziły przebieg spotkania młodzieży z ogromnym zainteresowaniem, o wiele większym niż inne wydarzenia związane z Madrytem. Oddźwięk medialny ŚDM był np. pięć razy większy niż ostatni zamach grupy ETA na Campo de las Naciones, a ponad trzy razy większy niż papieska wizyta w Barcelonie.
„ŚDM był wspaniałym ambasadorem marki Madryt, ponieważ umocnił jego wiarygodność, że może ugościć w przyszłości inne wydarzenia o charakterze światowym” – podkreśla Francesco Pujol, dyrektor badań. Ponadto spotkanie młodych przyczyniło się do poprawy częściowo popsutego ekonomicznego wizerunku Hiszpanii za granicą.
Pełne wyniki badań o wpływie ŚDM zostaną opublikowane już wkrótce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).