Jeden z nich posługuje obecnie w Warszawie.
Rosja umieściła dwóch białoruskich księży katolickich na liście ściganych przez Kreml. Są to ksiądz Wiaczesław Barok i ksiądz Andrzej Waszczuk, salwatorianin – podała „Chrześcijańska Wizja” organizację monitorującą wolność religijną i wolność kultu na Białorusi.
Nazwiska obu księży znajdują się na liście ściganych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Ksiądz Wiaczesław Barok był rektorem parafii św. Jozafata Kuncewicza w mieście Rossony w obwodzie witebskim, a ks. Andrzej Waszczuk był proboszcz parafii Ducha Świętego w Witebsku. W latach 2021-2022 księża byli wielokrotnie poddawani kontrolom przez władze za swoją postawę obywatelską, w tym przeciwko wojnie, i byli aresztowani i karani grzywną, dlatego zostali zmuszeni do opuszczenia Białorusi. Ksiądz Waszczuk został uwięziony na 15 dni za „naruszenie procedur poprzez zorganizowanie lub przeprowadzenie masowego zgromadzenia”. Ks. Wiaczesław Barok, po 23 latach kapłaństwa na Białorusi, uciekł do Polski po odbyciu kary więzienia. W ubiegłym roku ksiądz złożył zeznanie w Parlamencie Europejskim w ramach wydarzenia poświęconego wolności religijnej na Białorusi, zatytułowanego „Pomóż chrześcijanom na Białorusi”.
Ksiądz Wiaczesław Barok jest obecnie duszpasterzem Białorusinów w Warszawie. Posługuje w kościele św. Aleksandra na stołecznym placu Trzech Krzyży. Jest ponadto współzałożycielem białoruskiej inicjatywy „Chrześcijańska Wizja”, monitorującej przestrzeganie na Białorusi praw chrześcijan niezależnie od ich przynależności wyznaniowej.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).