Ewangelizacja i kwestie ekumeniczne znalazły się w centrum II Konferencji Duszpasterskiej moskiewskiej archidiecezji Matki Bożej. W zakończonym dziś spotkaniu uczestniczyli księża, siostry zakonne i świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.
Podsumowano wykonanie zaleceń i postanowień I Archidiecezjalnej Konferencji Duszpasterskiej sprzed dwóch lat. Punktem centralnym drugiego dnia obrad było wystąpienie abp. Paolo Pezziego, który przedstawił stan współczesnego człowieka, zaproponował sposoby dotarcia do niego z Ewangelią. Mówił o konieczności wspólnotowego przeżywania życia parafialnego, wspartego wychowaniem do dojrzałej wiary, szkołą modlitwy i wskazaniem dróg do świętości.
Z kolei przedstawiciel Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, pochodzący ze Słowenii ks. Milan Żust SJ, od pięciu lat odpowiedzialny za dialog z Kościołami prawosławnymi Europy Wschodniej i Gruzji, zarysował sytuację, w jakiej znajduje się dialog ekumeniczny. Podkreślił, że za stan dialogu odpowiedzialni są wszyscy chrześcijanie, a nie tylko hierarchowie. Zaznaczył, że na drodze tego dialogu dokonało się wiele pozytywnych zmian. Najważniejsze jest w nim dążenie do pogłębienia wiary każdego chrześcijanina i zbliżenie się do Chrystusa. Przygotuje to grunt do wypracowania wspólnych dokumentów prawosławno-katolickich i umożliwi spotkanie patriarchy moskiewskiego z Papieżem. Według ks. Żusta, na razie nie jest to możliwe.
Uczestnicy konferencji zorganizowanej w podmoskiewskim ośrodku wypoczynkowym „Pachra” pracowali w grupach roboczych, dotyczących katechizacji, wychowania chrześcijańskiego, liturgii, problemów społecznych, kultury młodzieżowej, wspólnotowego wymiaru parafii.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.