Mógł trafić wszędzie. Stać się zapomnianą pamiątką na dnie szuflady lub kolejnym gadżetem w kolekcji jakiegoś biznesmena. Różańca, na którym modlił się Jan Paweł II, mogły dotykać dłonie tylko jednego człowieka. Jednak Duch Święty wieje kędy chce, a tym razem była to wichura.
Wierni Maryi
Sodalicja Mariańska przy parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie jest jedyną taką w naszej diecezji. Powstała w 1996 r. za sprawą ks. Krzysztofa Bielawnego. To on, chodząc po kolędzie jako wikary, namawiał do założenia takiej wspólnoty. Jej członkowie zobowiązani są do codziennego odmawiania Różańca, a tzw. margaretki modlą się za kapłanów, każda za znanego sobie z imienia i nazwiska. A nade wszystko sodaliści mają swoją postawą życiową świadczyć o swojej wierze i zawierzeniu Maryi.
Historia powstania sodalicji w Polsce również związana jest z Warmią. W 1564 kard. Stanisław Hozjusz, ówczesny biskup warmiński, sprowadził do Polski jezuitów, a pierwsza Sodalicja Mariańska została erygowana w Braniewie w 1571 r. przy kolegium jezuickim. Tuż przed II wojną światową było około 1500 sodalicji, do których należało ponad 100 tys. osób. Sodalistą był również Karol Wojtyła. Po wojnie władze komunistyczne zdelegalizowały tę organizację. Ich działalność została wznowiona w 1980 r. za sprawą kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Aby zostać sodalistą, należy złożyć przyrzeczenie sodalicyjne, a później ślubowanie Matce Bożej, które odbywa się na Jasnej Górze. To jest zobowiązanie na całe życie. Mówimy: „Święta Maryjo, Bogarodzico Dziewico, ja obieram dzisiaj Ciebie za moją Panią, moją orędowniczkę, patronkę i matkę. Postanawiam sobie mocno i przyrzekam, że Cię nigdy nie opuszczę i nie powiem, i nie uczynię nic przeciwko Tobie, i nie pozwolę nigdy, by inni w mojej obecności przeciw Twojej czci mówili lub czynili. Błagam Cię więc, przyjmij mnie na zawsze za sługę i dziecko Twoje. Bądź mi pomocą we wszystkich moich sprawach i nie opuszczaj mnie w godzinie śmierci. Amen”. A za to Matka Boża opiekuje się nami, zsyła łaski. Poza tym postawa świętych sodalistów zobowiązuje – mówi Ryszard Jaworski.
Więcej o Sodalicji Mariańskiej na www.sodalicjamarianska.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.