Brexit

Czyli filmowcy zaglądają za kulisy wielkiej polityki.

Nie po raz pierwszy w dziejach. A jednak ten nakręcony w 2019 roku film, jest zupełni inny, niż klasyczni już dziś „Wszyscy ludzie prezydenta”, czy „Barwy kampanii” albo „Fakty i akty”.

Bo też kompletnie zmienił się sposób prowadzenia polityki. Dziś o wszystkim decydują już nawet nie tyle think tanki, czy spindoktorzy, ile fake newsy, memy i algorytmy, które analizują media społecznościowe po tysiąckroć lepiej i skuteczniej od ludzi z krwi i kości.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę grany przez Benedicta Cumberbatcha Dominic Cummings. Cummings to postać autentyczna – m.in. strateg i doradca Borisa Johnsona. I to właśnie on jest głównym bohaterem nakręconego przez Toby’ego Haynesa filmu.

Filmu bezlitośnie obnażającego słabość politycznych elit. Za wszystkim bowiem zdają się tu stać nie premierzy, ministrowie, czy członkowie parlamentu, a ich doradcy, zatrudniający specjalistów do spraw marketingu, czy wizerunku, finansowanych przez jeszcze innych ludzi (tu w finale pada np. nazwisko miliardera Roberta Melcera, stojącego także za wyborczym sukcesem Donalda Trumpa).

- Debaty się skończyły – teraz się hakuje! – stwierdza w pewnym momencie Cummings i rozpoczyna swój projekt, mający na celu doprowadzenie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kolejne burze mózgów, kolejni internetowi geniusze, oferujący swe usługi + zakulisowe gierki i gra na emocjach wyborców. Bo właśnie one, emocje, a nie fakty, czy racjonalne argumenty są (tylko dziś?) najistotniejsze w polityce.

Na emocjach można grać. Wiedzą o tym także twórcy filmowego „Brexitu”, więc również oni grają na emocjach widzą, tak jak Cummings gra na emocjach brytyjskich obywateli. Strach przed uchodźcami, utratą miejsc pracy, niepodległości (bo w coraz większym stopniu podlegamy UE)… - powtarzanie tego wszystkiego w kółko i „hasłowo” sprawia, że ludzie naprawdę zaczynają w to wierzyć, a jak się to wszystko skończyło, wiemy doskonale.

Gorzki, smutny, ale i świetnie nakręcony film. Warto go więc zobaczyć. Online jest dostępny m.in. na platformie HBO GO.

*

Tekst z cyklu Filmy wszech czasów

Zwiastun „Brexitu” poniżej:

HBO Brexit (2019) | Official Trailer | HBO
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8