Kościół w Kostaryce rozpoczął obchody 100-lecia powstania miejscowej struktury kościelnej, którą dzisiaj tworzy osiem diecezji. Jubileusz rozpoczął się Mszą w katedrze w Limón.
Jest to region, w którym po raz pierwszy została odprawiona Msza, kiedy Krzysztof Kolumb przybył do wybrzeży Kostaryki 25 września 1502 roku, podczas swojej czwartej i ostatniej podróży. Ewangelizacja Kostaryki rozpoczęła się w XVI wieku. Już 1 grudnia 1521 roku powstała diecezja Darién. Pod jej jurysdykcję podlegało León, dzisiejsza Nikaragua, oraz ówczesna prowincja Castilla de Oro, obecnie Kostaryka. Jednak dopiero 16 lutego 1921 roku papież Benedykt XV, w bulli „Praedecessorum nostrorum”, utworzył kościelną prowincję w Kostaryce.
W ciągu Roku Jubileuszowego przewidziane są różne inicjatywy mające na celu ożywienie wspólnot parafialnych oraz ducha misyjnego zgodnie z nauczaniem Papieża Franciszka. Biskupi szczególnie zachęcają wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach. Obchody zakończy Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie w diecezji Alajuela.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.