Biskupi o godności człowieka, życiu i katolickiej edukacji

„Podnosimy alarm wobec projektów prawnych, które godzą w zdrową antropologię oraz nie szanują godności człowieka i małżeństwa jako podstawy rodziny i społeczeństwa, z którą żadna inna rzeczywistość nie może być zrównana”.

Te mocne słowa skierowali biskupi Kostaryki po zakończonym zebraniu plenarnym. Podkreślili, że godność człowieka zawsze była osią ich refleksji. Zaznaczyli jednak, że w kraju istnieją silne grupy nacisku, tak pojedyncze osoby jak i całe środowiska, wspierane często finansowo przez kapitał zagraniczny, które współpracując z lokalnymi środkami masowego przekazu chcą wprowadzenia praw przeciwnych życiu człowieka.

Podobne propozycje lansuje kostarykańskie ministerstwo zdrowia i niektórzy parlamentarzyści. Biskupi nazywają je wprost „antyreligijnymi, a zwłaszcza antychrześcijańskimi”. Ich celem jest szerzenie mentalności przeciwnej życiu pod pretekstem obrony praw człowieka. Ma być to znakiem postępu i wolności, a jest tak naprawdę wypaczoną wizją małżeństwa i rodziny.

Episkopat Kostaryki podkreśla znaczenie właściwej edukacji na temat życia seksualnego. Wzywa całe społeczeństwo, a zwłaszcza rodziców, do odważnego wywierania presji na środki masowego przekazu oraz na instytucje odpowiedzialne w państwie za te kwestie. Powinni oni stanąć w obronie prawa do wyboru sposobu edukacji swoich dzieci. Rodzice bowiem są pierwszymi odpowiedzialnymi za ich wychowanie.

W dokumencie kostarykański episkopat odniósł się także do innych kluczowych i aktualnych w kraju kwestii. Są to m.in. poważne problemy społeczne, napięcia instytucjonalne, oznaki frustracji i zniechęcenia. Zanalizowano także najważniejsze wydarzenia kościelne w kraju i zachęcono do hojnego zaangażowania się katolików w ogłoszony przez Benedykta XVI i rozpoczynający się w październiku Rok Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6