Prawie 30 lektorów rozpoczęło przygotowanie do ważnej funkcji - po kilku miesiącach przygotowań zostaną koordynatorami liturgii.
Wspólna Eucharystia w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy zapoczątkowała kilkumiesięczny kurs przygotowujący do funkcji ceremoniarza.
- Ludzie mają różne zainteresowania, waszą pasją jest to, co święte - liturgia, w tym Eucharystia. Kościół, poza domem rodzinnym, jest waszym miejscem. Podczas szkoły ceremoniarza będziemy się starać, by wasza gorliwość o sprawy liturgii wzrastała - mówił w homilii ks. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.
Chłopcy z Polanicy-Zdroju, Kłodzka, Świebodzic, Dzierżoniowa, Pieszyc, Wałbrzycha, Mieroszowa i Nowej Rudy będą uczestniczyć w wykładach i zajęciach praktycznych głównie z liturgiki.
- Poznają niezbędną wiedzę: pojęcia związane z liturgią, rokiem liturgicznym, teorię i praktykę posług. Dla wielu będzie to przypomnienie albo powtórzenie treści, z którymi się zapoznawali podczas przygotowania do posługi lektora. Ceremoniarz ma pomóc proboszczowi. Jest odpowiedzialny za stan przygotowań do liturgii, całej asysty. Jeśli zachodzi taka konieczność, sam umie odnaleźć się w każdej funkcji - mówił ks. Ora, organizator szkoły.
Podczas pierwszego spotkania, 9 listopada, chłopcy wysłuchali m.in. wykładu ks. Tomasza Gwizdka, który w tym roku współprowadzi szkołę. Od niego usłyszeli zachętę, by na liturgię spojrzeć przez pryzmat filarów, na których się opera: misterium, celebracji i życia. Wyjaśnił też pochodzenie tego słowa.
- "Liturgia" z greckiego oznacza publiczną działalność dla dobra wspólnoty. Odnosiło się też do czci oddawanej różnym bożkom w starożytnej Grecji. Chrześcijaństwo przejęło to słowo na określenie formy kultu religijnego - tłumaczył ks. Gwizdek.
Przed uczestnikami szkoły ceremoniarza także spotkanie z ekspertami od śpiewu i muzyki kościelnej, poprawnej wymowy, savoir-vivre’u, a także weekendowy wyjazd formacyjny.
Zajęcia odbywają się w siedzibie ruchu Światło–Życie przy ul. Budowlanej w Świdnicy. Organizatorzy korzystają też z gościny ojców paulinów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.