Marsz dla życia w Bratysławie

50 tys. osób przeszło wczoraj ulicami Bratysławy w obronie życia nienarodzonych. Swego poparcia udzielił im Papież Franciszek. W słowackim parlamencie rozpoczyna się debata nad prawną ochroną życia.

Na Słowacji państwo praktycznie nie chroni nienarodzonych, łatwo pozbawić ich życia: do 12 tygodnia na życzenie matki i do 24 tygodnia ze względów medycznych. Tym niemniej liczba aborcji w tym kraju stale spada, przede wszystkim dzięki promocji ochrony życia i pomocy, której udziela dziś kobietom w ciąży ponad 50 organizacji.

W tym miesiącu kwestia ochrony nienarodzonych dotarła do Parlamentu. Partie prawicowe chcą przeforsować zakaz lub przynajmniej ograniczenie aborcji do pierwszych 6 tygodni życia. Partie centrowe, które tworzą obecnie koalicję rządową, nie wypowiedziały się w tej kwestii.

To właśnie w takim, napiętym politycznie kontekście odbył się wczoraj w Bratysławie Marsz dla Życia. Uczestniczyli w nim również goście z zagranicy, w tym Obianuju Ekocha z Nigerii. „Dla mnie jako czarnoskórej kobiety uznanie praw dzieci nienarodzonych jest bardzo ważne, bo ich los przywodzi mi na myśl niewolnictwo. Był czas, kiedy i nas nie uznawano za ludzi” – mówiła Nigeryjka.

Marsz dla życia w Bratysławie uzyskał silne poparcie ze strony wyznań chrześcijańskich. Papież Franciszek skierował z tej okazji przesłanie, w którym zapewnił o swym uznaniu dla tej inicjatywy i błogosławieństwie dla wszystkich uczestników. W Marszu osobiście wziął udział abp Cyril Vasil SJ, sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Towarzyszyli mu wszyscy słowaccy biskupi. Byli też obecni przedstawiciele głównych wspólnot protestanckich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6