Biskupi USA o zniesieniu prawa do aborcji: historyczny dzień w życiu naszego kraju

To jest historyczny dzień w życiu naszego kraju – tak o zniesieniu przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych federalnego prawa do aborcji napisali w specjalnym oświadczeniu przewodniczący episkopatu USA abp José Gomez z Los Angeles i przewodniczący komitetu episkopatu ds. obrony życia abp William Lori z Baltimore.

Przypomnieli, że „od prawie pięćdziesięciu lat Ameryka wzmacniała niesprawiedliwe prawo, które pozwalało niektórym decydować, czy inni mogą żyć, czy umrzeć; polityka ta spowodowała śmierć dziesiątek milionów nienarodzonych dzieci, pokoleń, którym odmówiono prawa do urodzenia się”.

Czytaj:  Zapadł najważniejszy od dziesięcioleci wyrok aborcyjny na świecie! Sąd Najwyższy USA przyznał, że Konstytucja nie przewiduje "prawa" do aborcji

- Ameryka została zbudowana na prawdzie, że wszyscy mężczyźni i kobiety są stworzeni jako równi, z danym przez Boga prawem do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Tej prawdzie poważnie zaprzeczył wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe przeciwko Wade [z 1973 roku – KAI], który zalegalizował i unormował odbieranie niewinnego ludzkiego życia. Dziś dziękujemy Bogu, że Sąd odwołał tę decyzję. Modlimy się, by nasi wybrani przedstawiciele uchwalili teraz prawa i zasady, które promują i chronią najsłabszych spośród nas – napisali hierarchowie.

Podkreślili, że opłakują „najmniejszych”, którym od 1973 roku odebrano życie i powierzają ich dusze „Bogu, który który ukochał ich przed wszystkimi wiekami i który będzie ich kochał przez całą wieczność”.

– Nasze serca są również z każdą kobietą i mężczyzną, którzy boleśnie cierpieli z powodu aborcji; modlimy się o ich uzdrowienie i przyrzekamy nasze ciągłe współczucie i wsparcie. Jako Kościół musimy służyć tym, którzy borykają się z trudnymi ciążami i otaczać ich miłością – wskazali arcybiskupi.

Przyznali, że dzisiejsza decyzja jest owocem modlitw, ofiar i wspierającego działania niezliczonych zwykłych Amerykanów z różnych środowisk, którym wyrażają swą wdzięczność. Ich praca na rzecz życia „odzwierciedla wszystko, co jest dobre w naszej demokracji, a ruch w obronie życia zasługuje na zaliczenie do wielkich ruchów na rzecz zmiany społecznej i praw obywatelskich w historii naszego narodu”.

Przedstawiciele episkopatu zaznaczyli, że „nadszedł czas rozpoczęcia pracy nad budową Ameryki po Roe”. Jest to „czas leczenia ran i naprawiania społecznych podziałów”, czas „rozumnej refleksji i obywatelskiego dialogu oraz wspólnej budowy społeczeństwa i gospodarki, które wspierają małżeństwa i rodziny, gdzie każda kobieta otrzymuje wsparcie i środki, jakich potrzebuje, by z miłością urodzić swe dziecko”.

- Jako zwierzchnicy religijni zobowiązujemy się kontynuować naszą służbę wielkiemu Bożemu planowi miłości do człowieka i współpracować z naszymi współobywatelami, aby wypełnić obietnicę Ameryki dotyczącą zagwarantowania prawa do życia, wolności i dążenia do szczęścia dla wszystkich ludzi – zadeklarowali abp Gómez i abp Lori.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10