RŚA potrzebuje pokoju i pojednania

Wzywamy rząd do powstrzymania działań zbrojnych bojówek, które sieją przemoc oraz do powrotu na drogę pokojowego porozumienia. Ze smutkiem stwierdzamy, że pojednanie narodowe zostaje często poświęcone na ołtarzu egoistycznych interesów.

To słowa z przesłania, jakie do wiernych skierowali biskupi Republiki Środkowoafrykańskiej. Podkreślają oni, że nie może być trwałego pokoju bez sprawiedliwości, zadośćuczynienia i pojednania. W bardzo surowy oceniają także działalność firm zagranicznych, które eksploatują bogactwa naturalne kraju, bez żadnego pozytywnego wkładu na rzecz lokalnych społeczności. Zaapelowali także do rządzących o zagwarantowanie wolności wyrażania poglądów poprzez zgodę na pokojowe demonstracje.

Mówi ks. Mathieu Bondobo, proboszcz parafii katedralnej w Bangui, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej:

“Działalność firm zagranicznych w naszym kraju to jest rzeczywisty problem. Kraj poszukuje dróg rozwoju i dlatego jest potrzebne otwarcie na ich pomoc, ale one w rzeczywistości nie tylko eksploatują nasze bogactwa, ale niszczą także środowisko naturalne. Nie szanują często lokalnego kontekstu, w którym działają, chcą ciągle więcej. Ludność cywilna w miejscach, gdzie działają firmy cierpi, ponieważ nie ma żadnej pomocy z ich strony. Biskupi podjęli ten temat, ponieważ w ten sposób nigdy nie będziemy się rozwijać - podkreślił ks. Bondobo. - To jest wyłącznie eksploatacja. Kiedy podpisuje się porozumienie, Papież o tym wspominał ostatnio, wszyscy powinni wnieść wkład w rozwój kraju, z którym jest ono zawierane, zachowując szacunek dla środowiska. Wiele z tych firm nie szanuje natury, więc my nie powinniśmy się zgodzić na taką działalność. Lepiej zakończyć taką współpracę, ponieważ prowadzi to do zniszczenia środowiska naturalnego i w ostateczności kraj będzie jeszcze bardziej cierpiał.”

Biskupi w swoim przesłaniu wspominają także o świętowaniu 125 lat ewangelizacji kraju. Pragną obudzić wśród ludzi nadzieję, bo również w życiu Jezusa nie było tylko samego cierpienia. On zwyciężył śmierć i grzech. Duchowny przypomniał słowa Papieża, który odwiedzając Republikę Środkowoafrykańską podkreślał, że potrzeba odwagi, aby iść naprzód i być budowniczymi pokoju oraz dawać świadectwo wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8