Wspólnota św. Idziego zorganizowała w Rzymie spotkanie na rzecz pokoju. Wzięli w nim udział przedstawiciele 25 krajów Afryki, gdzie wspólnota zaangażowana jest w różne dzieła socjalne, medyczne i edukacyjne. Młodzi Afrykanie modlili się o pokój dla świata w szczególnym miejscu pamięci, jakim są Groty Ardeatyńskie. Jest to miejsce bestialskiej egzekucji Włochów i Żydów dokonanej w 1944 roku przez niemieckich oprawców.
W modlitwie uczestniczyli również uchodźcy Ukraińscy, którzy przypomnieli o terrorystycznych działaniach Rosjan dokonywanych w ich ojczyźnie, gdzie, obiektem ataków padają niewinni ludzie, w tym kobiety i dzieci. „Minutą ciszy uczczono ofiary wszystkich wojen i modlono się, by pokój przezwyciężył wszelką przemoc” – mówi pochodzący z Mozambiku Nelson Moda. Jego kraj pogrążony jest w ogromnym kryzysie humanitarnym wywołanym zbrodniczymi działaniami islamskich fundamentalistów.
Młodzi Afrykanie dla pokoju
„Chcieliśmy pokazać, że wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi niezależnie od dzielących nas granic, zarówno w Afryce, jak i w Europie. Przemoc, wojna, antysemityzm i nienawiść niepokoją wszystkich w równym stopniu. Przeżywając w Rzymie panafrykańską konferencję Wspólnoty św. Idziego postanowiliśmy upamiętnić tę tragiczną kartę historii włoskiej stolicy, gdzie 335 osób zostało bestialsko zamordowanych tylko dlatego, że walczyli o wolność – mówi Radiu Watykańskiemu Nelson Moda. - Chcieliśmy pamiętać o tych naszych braciach i siostrach, dzieciach tego samego Ojca. Nie mogliśmy wrócić do siebie bez oddania im hołdu. W ten sposób potwierdziliśmy nasze globalne zaangażowanie na rzecz pokoju i przypomnieliśmy, że trzeba pamiętać o minionych tragediach i starać się z nich wyciągać lekcję: społeczeństwo bez pamięci jest skazane na powtarzanie historii z przeszłości.“
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.