Szanujemy decyzję Trybunału Konstytucyjnego, ale zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby wspierać rodzinę i małżeństwo w rozumieniu Kościoła – stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Ekwadoru po zaaprobowaniu w tym kraju związków jednopłciowych.
Zdaniem bp. Eugenio Arellano Trybunał nie miał prawa podejmować takiej decyzji. Naruszył bowiem jeden z artykułów ekwadorskiej konstytucji, który definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Jedyną możliwością reformy ustawy zasadniczej jest wyłącznie powszechne referendum lub kwalifikowane głosowanie zgromadzenia narodowego.
Ekwadorscy biskupi podkreślają, że Kościół szanuje prawa wszystkich osób, niezależnie od wieku, rasy, płci, religii, orientacji seksualnej czy kultury. Jednocześnie wspiera małżeństwo mężczyzny i kobiety, jako fundament rodziny i społeczeństwa. Pragnie także bronić praw najsłabszych oraz uczyć dzieci i młodzież, że zgodnie z wiarą chrześcijańską małżeństwo jest nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, i że, jako owoc ich miłości, rodzą się ich dzieci dla dobra społeczeństwa.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).