Kończy się strajk w Ekwadorze

Rząd prezydenta Lenina Moreno i związek ludności tubylczej Conaie w Ekwadorze podjęli pierwsze kroki na drodze do rozwiązania kryzysu.

Moreno oświadczył, że wycofuje kontrowersyjny dekret oszczędności nr 883, przewidujący m.in. skreślenie subwencji na benzynę i olej napędowy i go zmieni. W reakcji na to przewodniczący Conaie, Jaime Vargas, ogłosił zakończenie strajku. Ugoda nastąpiła dzięki inicjatywie ONZ i Kościoła katolickiego.

Wspólne porozumienie odczytał wieczorem 13 października Arnauld Peral, reprezentant ONZ w Ekwadorze. „W wyniku dialogu zostanie opracowany nowy dekret, który unieważni dekret 883”, głosi komunikat. Nowy dekret ma opracować komisja złożona z przedstawicieli rządu i ruchu tubylców, pod patronatem przedstawiciela ONZ i Konferencji Biskupów Ekwadoru. Porozumienie zakończyło strajk w całym Ekwadorze, a wszystkie strony zobowiązały się do przywrócenia pokoju w kraju. Wiadomość o tym wywołała radość milionów mieszkańców kraju.

Niepokoje wywołała w ubiegłym tygodniu kontrowersyjna decyzja rządu prezydenta Moreno skreślająca subwencje na benzynę i ropę do silników diesla. W konsekwencji ceny paliw poszybowały, a do strajku przystąpili transportowcy. Moreno ogłosił kontrowersyjny dekret po tym, gdy Bank Światowy jako warunek przyznania kredytu w wysokości 4,2 miliarda euro postawił obniżenie wydatków publicznych.

W czasie protestów zginęły co najmniej cztery osoby. Rząd Ekwadoru oskarża socjalistycznego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i byłego prezydenta Rafaela Correa, że podżeganie do protestów jest próbą puczu.

W intencji Ekwadoru, który od dwóch tygodni pogrążony jest w poważnym kryzysie społecznym, modlili się też uczestnicy Synodu Biskupów dla Amazonii, który obraduje w Watykanie. Inicjując drugi tydzień obrad papież Franciszek zawierzył opiece Matki Bożej zabitych, rannych, prześladowanych i uwięzionych Ekwadorczyków prosząc, by towarzyszyła wszystkim w tym czasie cierpienia i wyjednała krajowi pokój.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKWADOR

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7