Czy to myślozbrodnia?

No i wiemy, jeśli nie wszystko, to wystarczająco dużo.

Kto nie miał w ręce i wnikliwie nie przeczytał Georga Orwella «Rok 1984», powinien to jak najrychlej uczynić. A przy okazji bliżej poznać Orwella. Futurystyczną powieść napisał on po zetknięciu się z praktyczną stroną systemu stalinowskiego, jaki zapanował w Hiszpanii w roku 1936. Musiał stamtąd uciec przed zorganizowaną przez NKWD nagonką i egzekucją. Udało się. Napisał cykl reportaży «W hołdzie Katalonii». Zaś w roku 1948 powstała wspomniana książka «Nineteen Eighty-Four».

Stosunkowo krótkie, ale bolesne otarcie się Orwella o system stalinowski stało się kanwą, na której osnute jest to proroctwo. Bo to, co wyziera z kart «Roku 1984» to nie tylko futurystyczno-fantastyczna wizja. Liczne wątki, obrazy, skojarzenia, a nawet techniczne nowinki wyprzedzają swoją epokę. Boleśnie trafne są przestrogą człowieka, który widział więcej niż inni. Rozumieli to cenzorzy PRL-u. Dlatego  powieść Orwella była w ówczesnej Polsce zakazana, pierwsze jej oficjalne wydanie pojawiło się dopiero w roku 1988.

Dajmy więc nura w rzeczywistość «Roku 1984». Jest w Oceanii Ministerstwo Prawdy. Przedmiotem jego zainteresowań jest propaganda i nieustanne fałszowanie wszelkich informacji – jeden i drugi wątek mają się i dziś całkiem dobrze. Tyle, że współcześni funkcjonariusze MP mają doskonalsze narzędzia, niż mógł to sobie wyobrazić Orwell. Bieda w tym, że coraz bardziej tracimy rozeznanie, co jest prawdą i gdzie ona jest. Chwilami nawet dobrze zorientowani obawiają się, iż pobłądzili. Spełniają się przenikliwe, acz przerysowane wizje Orwella.

Ale i tak Ministerstwo Prawdy to pestka. Bez Ministerstwa Miłości byłoby bezsilne, jak szerszeń bez żądła. Bo owa ministerialna Miłość polegała na inwigilacji oraz na... pozbywaniu się (fizycznym) wrogów. A wrogiem można było się stać mimo woli i wskutek zgoła banalnego potknięcia.

Pomijając Ministerstwa Pokoju i Obfitości z ich zadaniami, chcę zatrzymać się chwilę przy jednym z największych wykroczeń – przy myślozbrodni. Winston – bohater powieści, dostrzegając szaleństwo systemu, stara się dociec, czy to, co mówi Partia, jest prawdą i czy to, co robi, ma jakikolwiek sens. Bunt rozpoczyna się od poważnej myślozbrodni – w kupionym w dzielnicy proli zeszycie zapisuje swoje myśli. Niewinna z pozoru notatka zamienia się w deklarację nienawiści do Wielkiego Brata. Winston później niejednokrotnie dopuszczał się myślozbrodni.

Tak, wszystko zaczyna się w ludzkiej myśli. Słowa przychodzą później. Ale to one najdrastyczniej obnażają to, co w myśli. To, co może zamienić się w czyn. Winston ponosi klęskę – zostaje aresztowany, poddany śledztwu, w czasie którego przyznaje się do winy. To jest tylko przygrywka. Ostatecznym celem śledztwa nie jest udowodnienie winy, a przebudowa świadomości skazanego.

Wracam do Polski naszych dni. Niedawno wygadał się jeden, teraz drugi. Marni to i śmiszni politycy, którzy zbyt łatwo i bez zastanowienia się odkrywają karty. Ale dobrze, że tacy są. Bo dzięki nim wiemy więcej. Otóż spoza owych dwóch przedwcześnie zdradzonych wynurzeń dostrzegam tęsknotę środowisk gejowsko-lesbijskich (i szerzej), by czuwać nad resztą. By nie dokuczali tym radosnym i wyzwolonym ludziom, by nie ranili ich mową nienawiści. A kto by nie zechciał się podporządkować – tu cytat: „jeśli weźmiemy ślub, to weźmiemy go w Polsce. Związki partnerskie oraz równość małżeńska zostaną w Polsce wprowadzone nie później niż za pięć lat. Wprowadzimy takie przepisy, że każdy homofob, który żeruje na najniższych instynktach i zagraża bezpieczeństwu osób LGBT, zostanie ukarany, z więzieniem włącznie. (...) I Kaczyński, tak jak Kowalski, pójdzie do więzienia. Tak, jak teraz idzie się do więzienia za rasistowską mowę nienawiści”.

No i wiemy, jeśli nie wszystko, to wystarczająco dużo. Orwellowskie Ministerstwo Miłości w nowym wydaniu. Jego celem inwigilacja, karanie, przemoc. W imię czego? Nie tylko w imię przemijającej rozwiązłości. Przede wszystkim po to, by zniszczyć rodzinę jako tworzywo społecznego życia. No i by zdobyć władzę. Odebrać ludzkim masom rozum i stłamsić godność do poziomu z Orwellowskiej Oceanii.

Czasy Cesarstwa Rzymskiego nie były lepsze. Ewangelia zaś była nasionkiem maleńkim i delikatną roślinką. A jednak tak wiele przemieniła, wypełniając pustkę tamtej epoki. Wszelako chrześcijanie muszą pamiętać, że pustki pustką się nie wypełni. I trzeba być przekonanym, że wypełnianie pustki nie jest myślozbrodnią.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LGBT, ORWELL

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Katolik k
  30.03.2019 20:24
  slepy prowadzi slepcow "...moim idealem Polaka patrioty jest krol Kazimierz Wielki.Nie byl homfobem a katolickim krolem otwartym na narodowosci i ich obyczaje i religie .Wprowadzil prawa tolerancji dzieki czemu z bankruta nieliczacego sie panstewka jakim byla owczesna Polska 20 roznych narodow otoczonego wrogami,narodow roznych religi zbudowal fundament Rzeczypospolitej za co potomni nazwali go "Wielkim"...Jakze zalosne i krotkowzroczne jest to co robia i mowia dzis rzadzacy byle przetrwac wybory i ci co tak nierozwaznie tego bronia rozpaczliwie szukajac jakiegos wyimaginowanego wroga aby nim straszyc i siebie na przewodnikow kreowac...Gdzie troska o panstwo? Gdzie ten patriotyzm? Gdzie wartosci chrzescjanskie?
 • kret
  31.03.2019 09:49
  Wartości chrześcijańskie to można spotkać na dole ( nie na tej górze, której tylko trochę widzimy) jak jeden starszy człowiek brzemiona drugiego starszego nosi albo matka chorego dziecka walczy o niego cały czas angażując siebie i szukając pomocy wszędzie. Nie zniszczyła dziecka u początku życia i teraz dając naprawdę siebie dostaje najprawdziwszą miłość.
 • agnostos
  31.03.2019 10:32
  agnostos
  Zgadzam się z Autorem. Należy skojarzyć, że współczesne polskie Ministerstwo Prawdy działa z wielkim rozmachem, mimo, że nie jest zinstytucjonalizowane. Władze peerelowskienie miały takich możliwości...
 • Amos
  31.03.2019 14:53
  Amos
  A z drugiej strony, jeżeli szczerze rozmawiam z dzieckiem o seksualności i traktuję jako normalne dziecięcą ciekawość, zabawy w doktora itp., to również popełniam myślozbrodnię, tym razem wg ludzi ze Stop Pedofilii i podobnie myślących. Paranoja współczesnych czasów jest przeogromna... :(
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9