Głosił, iż „studenci mają prawo do podważania ideologii LGBT”.
Anglikański duchowny dr Bernard Randall, który był kapelanem najpierw w Trinity College w Cambridge, a obecnie w Trent College w Derbyshire, został oskarżony o „terroryzm” za to, że głosił, iż „studenci mają prawo do podważania ideologii LGBT”.
Wszystko zaczęło się w 2019, gdy Trent College przyjęło nową politykę „integracji LGBT (LGBT plus inclusive curriculum)”. Pastor w swoim kazaniu zachęcił wówczas uczniów, „aby mieli własne zdanie w tej sprawie”. Odsunięto go za to od zajęć w grudniu 2020 r. W odpowiedzi na to postanowił zaskarżyć uczelnię, wskazując na to, że „ta ideologia jest nie do pogodzenia z wartościami chrześcijańskimi”, a on sam stał się ofiarą „Kościoła postmodernistycznego”.
Opisując 9 maja całą sprawę londyński „The Telegraph” przytoczył wypowiedź kapelana-dysydenta: „Kościół, który przyjął ideologię LGBT, jest namiastką Kościoła, który tu jednak decyduje się na palenie heretyków. W tym postmodernistycznym Kościele nie ma elementu przebaczenia i dlatego nie jest to Kościół prawdziwy. To (tylko) ideologia, która nim zawładnęła”.
Według duchownego takie utożsamianie się z gender i (związana z tym) polityka mają korzenie marksistowskie i postmodernistyczne, a co za tym idzie są one ze swej istoty ateistyczne. „Mamy tu więc do czynienia z ideologią ateistyczną, która w szkolnictwie chce wyprzeć wartości chrześcijańskie. Postmodernizm twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak prawda, chrześcijaństwo uważa przeciwnie, że Prawda (por. słowa Chrystusa „Ja jestem prawdą”) istnieje” – przekonywał pastor.
Mówiąc następnie o wychowaniu młodych ludzi w duchu gender wskazał na „chaos”, jaki zapanował w szkołach: „Dajcie mi dziecko a ja zrobię z niego seksualnie dojrzałego dziwaka (queer adult). Oni (zwolennicy gender) nawet nie chcą, aby to dziecko uznało, że jest np. normalnym mężczyzną albo nawet gejem. Chcą, aby tu nie było w ogóle żadnych kategorii. Osobiście myślę, że jest to recepta na (stworzenie) chaosu” – stwierdził dr Randall. Na zakończenie swej wypowiedzi podkreślił, że „jeśli nie można w ogóle kwestionować ideologii gender, to jest to sprzeczne z prawem do swobodnego wyrażania swych przekonań”.
Kapelana w jego walce z dyskryminacją, prześladowaniami i przeciw zwolnieniu ze szkoły mają wspierać prawnicy z organizacji Christian Concern. Jego rozprawa w Sądzie Pracy dla regionu East Midlands odbędzie się w przyszłym miesiącu.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.