Po co jest celibat? Skąd się wziął? Jakie ma podstawy i sens? Czy "coś jest na rzeczy", jeśli chodzi o stawiane mu zarzuty? Jak do niego formować i jak nim żyć?
W serii "Myśl Teologiczna" wydawanej nakładem wydawnictwa WAM ukazała się publikacja podejmująca ważny, a zarazem niełatwy temat: celibat. To rzetelne opracowanie tematu, pokazujące historyczne konteksty powstawania i rozwoju celibatu kapłańskiego, omawiająca zastrzeżenia i zarzuty stawiane wymogowi celibatu, w końcu szeroko przedstawiająca jego antropologiczno-egzystencjalny sens.
Po co jest celibat? Skąd się wziął? Jakie ma podstawy? Czy "coś jest na rzeczy", jeśli chodzi o stawiane mu zarzuty? Dziś najczęściej można usłyszeć, że celibat miałby poważnie przeszkadzać w kształtowaniu osobowości i emocjonalności duchownych. Czy faktycznie tak jest? Autor książki nie udaje, że problemów nie ma. "Prawdą jest, że wielu młodych ludzi do seminarium lub klasztoru wychodzi z okresu adolescencji z niedojrzałymi postawami wobec własnej seksualności. Nie zawsze w procesie formacji dojdzie do uzupełnienia posiadanych deficytów czy rozwiązania wewnętrznych konfliktów. - czytam. I dalej: "Złe przeżywanie swojej seksualności w celibacie prowadzi do powierzchownych i formalnych relacji. [...] Widać to w postawach i zachowaniach manipulacyjnych, uwodzicielskich czy narcystycznych". Jaka jest na to odpowiedź? Rzetelna formacja ludzka. Mówił o tym już Sobór Watykański II, nawiązywał do tematu Paweł VI, wprost pisał na ten temat Jan Paweł II (adhortacja Pastores dabo vobis została opublikowana w roku 1992). Jak taka formacja powinna wyglądać?
Sensowi celibatu (trudno zdecydować się na sposób życia, którego sensu się nie rozumie, i jeszcze trudniej w nim wytrwać, zwłaszcza w momentach trudności) i tożsamości kapłańskiej (także: jej formowaniu) poświęcona jest trzecia część książki. Za zgodą wydawnictwa WAM jej fragment publikujemy w portalu wiara.pl ("Problem tożsamości kapłańskiej i bycia w świecie"). Warto przeczytać, nawet jeśli naukowa forma nieco odstrasza (język na szczęście nie jest hermenetyczny). A cała publikacja może być nie tylko pomocą dla formatorów, ale rzetelnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych tematem.
Ks. Bogusław Kastelik "Celibat. Wczoraj i dziś". Wydawnictwo WAM.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.