"Niepodległa, Rodzinna" - to hasło tegorocznego Narodowego Dnia Życia, obchodzonego co roku 24 marca na mocy uchwały Sejmu z 27 sierpnia 2004 r.
Jak wyjaśnili organizatorzy Narodowego Kongresu Rodziny, który z okazji dnia życia odbył się w środę pod tym samym hasłem, ma to przypomnieć "prawdy nieuświadomione, że rodzina to miejsce budowania bezpieczeństwa, przedsiębiorczości, odpowiedzialności, odwagi, męstwa, aktywności społecznej i wielu innych cnót, które tworzą silną społeczność obywatelską - silny Naród".
W kongresie wzięły udział m.in. wicepremier, przewodnicząca Społecznego Komitetu Rady Ministrów Beata Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
W ubiegłych latach Narodowym Dniom Życia towarzyszyły kampanie społeczne, przygotowywane przez Fundację Narodowego Dnia Życia, poruszające za każdym razem inny problem związany z rodziną i dzietnością. Obchodom towarzyszyły hasła: "Dom pełen skarbów", "Być ojcem. Rola życia", "Razem na zawsze", "Jestem mamą. To moja kariera", "Stawiam na rodzinę", "Dziadki - dziatkom", "Pamiętaj, dajesz przykład!", "Rodzina receptą na kryzys!", "Kierunek: dziecko", "Rodzina obywatelska. Rodzina - Wspólnota - Samorząd", "Rodzina - Wspólnota - Polska".
W uzasadnieniu uchwały z 2004 r. Narodowy Dzień Życia "powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych", a także być "motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia".
Dzień po Narodowym Dniu Życia - 25 marca, czyli w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Kościół katolicki obchodzi Narodowy Dzień Świętości Życia.
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny