„Tradycja to nie więzienie, lecz kryjówka przed zagubieniem się”

Włoski teolog wyjaśnia przywiązanie do tradycji.

„Tradycja to nie więzienie, lecz kryjówka przed zagubieniem się”. Tak włoski teolog, ksiądz Inos Biffi, wyjaśnia swemu rozmówcy z dziennika „La Repubblica” swoje przywiązanie do tradycji w Kościele katolickim, a więc i obiegową opinię o sobie, że jest jej najwybitniejszym dziś przedstawicielem we Włoszech. 83-letni kapłan archidiecezji mediolańskiej, mieszkający w domu należącym do kurii arcybiskupiej w sąsiedztwie słynnej katedry, na ripostę dziennikarza, że „czasem dobrze jest się zagubić”, mówi bez wahania: „Ale jeszcze ważniejsze jest, by potem się odnaleźć”.

Na pytanie o papieża Franciszka ks. Biffi mówi: „Mam w ogromnej estymie Ratzingera, ze względu na jego absolutną kompetencję w dziedzinie teologii. Jeśli chodzi o nowy pontyfikat, nie jestem w stanie dopatrzeć się jeszcze projektu. Jest rzeczą oczywistą, że mamy do czynienia z czymś całkowicie nowym. Papież Franciszek narzucił tempo i kryteria działania, które mogą oszołomić lub wprowadzić w zaniepokojenie. Powstrzymałbym się jednak od jakiejkolwiek oceny. Jedno jest pewne, że nie otrzymał on formacji teologicznej podobnej do mojej".

Włoski teolog dodaje następnie, że „obecny papież jest niezwykle inteligentny. O wiele bardziej, niż chce ukazać. Jego formacja jest pierwszorzędnej jakości”.

Ks. Bifii podkreśla, że nie jest przeciwny proponowanej przez Franciszka reformie Kościoła. „Także dlatego, iż jestem przekonany, że w Kościele można usunąć to wszystko, co jest zbędne. Tym, czego nie wolno usunąć, jest pewność, że żyje on w Chrystusie” - mówi włoski teolog.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7