W stolicy Sudanu Południowego Dżubie podpisano porozumienie między rządem stanowym Ekwatorii Środkowej a rebeliantami z Ruchu Wyzwolenia Narodowego Sudanu Południowego (SSNLM).
„Jest to pierwsze porozumienie pokojowe tego rodzaju osiągnięte w jednym z 28 stanów naszej ojczyzny” –powiedział w czasie uroczystości sygnowania dokumentu bp Eduardo Hiiboro Kussala. Ordynariusz diecezji Tombura-Yambio jest szefem Międzywyznaniowej Rady dla Pokoju w tym kraju. To właśnie ona przyczyniła się w znacznym stopniu do osiągnięcia ugody.
Bp Kussala nie ukrywa jednak, że jeśli porozumienie będzie przestrzegane, to rozpocznie się trudny okres odbudowy tego, co zostało zniszczone. Chodzi nie tylko o gospodarkę czy infrastrukturę, ale przede wszystkim o relacje międzyludzkie, zarówno na poziomie stanu, jak i całego kraju. Podkreślił, że w całym procesie ważna będzie nie tylko pomoc materialna, ale przede wszystkim pojednanie duchowe. Podpisane porozumienie w stanie Ekwatoria Środkowa może być jednak ważnym przyczynkiem do przywrócenia pokoju w całym Sudanie Południowym.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.