Co będzie dalej z Ergo Bankiem? Obsługiwał m.in. centralę Patriarchatu Moskiewskiego.
Centralny Bank FR odebrał licencję moskiewskiemu Ergo Bankowi, co oznacza postawienie go w stan upadłości. Informacja wzbudziła szerokie zainteresowanie rosyjskich mediów, nie ze względu na pozycję jaką Ergo Bank zajmuje w świecie rosyjskich finansów. Według szacunków Agencji Interfaks w ubiegłym roku zajmował 317 miejsce wśród rosyjskich banków, pod względem wielkości posiadanych aktywów (6.5 mld. rubli).
Jego upadek dla rosyjskiej gospodarki nie ma więc żadnego znaczenia. Istotne jest jednak, że Ergo Bank był najważniejszym bankiem rosyjskiego prawosławia. Obsługiwał ponad 60 podmiotów z 18 diecezji prawosławnych w całej Rosji, m.in. centralę Patriarchatu Moskiewskiego oraz znane klasztory i sanktuaria, m.in. Ławrę Troicko-Siergiejewską w Siergijew Posadzie. Bank był znany jako sponsor akcji charytatywnych Patriarchatu Moskiewskiego, a także donator renowacji zabytkowych świątyń. W czasach, kiedy na czele Patriarchatu Moskiewskiego stał patriarcha Aleksy II, głównym bankiem rosyjskiego prawosławia był niewielki bank Sofrino. Po śmierci Aleksego II, patriarcha Cyryl nakazał przekazanie cerkiewnych aktywów do Ergo Banku, co spowodowało upadek banku Sofrino. Ergo Bank powstał w 1994 r., jako bank prywatnych akcjonariuszy, posiadających dobre kontakty z władzami, zarówno w czasach prezydenta Borysa Jelcyna, jak również Władimira Putia. Członek Rady Dyrektorów tego Banku Nikołaj Tołstych został w 2012 r. wybrany prezesem rosyjskiego związku piłki nożnej. Jednak kilka miesięcy temu został z tej funkcji zdjęty, co zdaniem niektórych komentatorów zapowiadało także kłopoty dla jego banku.
Ergo Bank za swoją dewizę wziął zawołanie rzymskich legionistów: Debes, Ergo Potes „Powinieneś, a więc możesz” i faktycznie w ciągu lat systematycznie rozbudowywał swoje struktury. Jego centrala mieści się w historycznym centrum Moskwy przy ul. Ilinka, nazwanej na początku XX wieku moskiewską Wall Street. Jest częścią zabytkowego kompleksu prawosławnej parafii Kosmy i Damiana. W XVIII w. nieopodal mieściło się polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne i handlowe, dlatego tamten rejon nazywany jest także „Pański Dwór”. Ergo Bank nieraz z dumą nawiązywał do swej lokalizacji, starając się budować wizerunek instytucji z dużym prestiżem, nobliwej, dobrze inwestującej powierzone mu środki. Jego specjalnością była obsługa indywidualnych klientów spośród których największe znaczenie miały podmioty kościelne.
Nie wiadomo, co spowodowało upadek banku, który jeszcze w tamtym roku miał niezłe wyniki finansowe. Centralny Bank Rosji wyznaczył nadzór komisaryczny nad „Ergo Bankiem”, a jego klientów zapewniono, że ich wkłady są objęte system ubezpieczeń. Pojawiła się w mediach informacja, że rosyjski Kościół prawosławny będzie próbował kupić pakiet kontrolny w tym banku, ale nie została oficjalnie potwierdzona.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.