Jaki był cel spotkania papieża z przedstawicielem rosyjskiej cerkwi?

Hikarion odniósł się do sobotniego spotkania z Ojcem Świętym w nuncjaturze apostolskiej w Budapeszcie.

Reklama

„Nie było mowy o stosunkach dwustronnych między Kościołem rzymskokatolickim a Rosyjską Cerkwią Prawosławną, nie omawiano żadnych kwestii politycznych. Spotkanie miało charakter osobisty między dwoma starymi przyjaciółmi” – powiedział prawosławny metropolita Budapesztu i Węgier Hilarion. Na stronie internetowej kierowanego przez siebie Kościoła hierarcha odniósł się do sobotniego spotkania z Ojcem Świętym w nuncjaturze apostolskiej w Budapeszcie.

Na początku niemal 9-minutowego wideo metropolita Hilarion mówi: „Wiele osób w ostatnich godzinach pytało mnie, dlaczego spotkałem się z papieżem Franciszkiem, chociaż nie było osobnych spotkań z przedstawicielem Konstantynopola, ani z innymi biskupami prawosławnymi. Spotkanie to tłumaczy się naszą osobistą przyjaźnią trwającą ponad dziesięć lat, kiedy został on wybrany na papieża w marcu 2013 roku. Byłem wysłannikiem Kościoła rosyjskiego na uroczystości jego inauguracji. Następnego dnia rozmawiałem z nim prywatnie przez około godzinę. Był to trzeci papież, którego spotkałem w swoim życiu: raz – Jan Paweł II i cztery razy Benedykt XVI. W przypadku papieża Franciszka odkryłem, że ma on dobre przygotowanie w zakresie stosunków dwustronnych” – stwierdził.

Następnie metropolita mówił o Węgrzech, jako jedynym kraju w Unii Europejskiej, „który jest otwarty mimo nacisków Waszyngtonu i Brukseli. Jest to kraj, który chroni wartości chrześcijańskie i konsekwentnie przeciwstawia się propagandzie liberalizmu, permisywizmu moralnego i rozpusty. Węgierska konstytucja zaczyna się od słów «Boże zbaw Węgrów» i jest cytatem z węgierskiego hymnu narodowego, który jest niczym innym jak modlitwą. Konstytucja mówi, że jesteśmy dumni z tego, że nasz król, święty Stefan, tysiąc lat temu uczynił nasz kraj częścią chrześcijańskiej Europy. Wartości chrześcijańskie są chronione w konstytucji Węgier, w szczególności: małżeństwo, określone jako związek mężczyzny i kobiety; każdy człowiek ma prawo do życia i jego godności; płód ma prawo do ochrony od poczęcia.
Państwo węgierskie broni wolności słowa i wolności wyznania właśnie w chwili, gdy Unia Europejska zamierza nałożyć sankcje na patriarchę Moskwy. Węgry obiecały zawetować tę decyzję, w związku z czym nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie. Państwo węgierskie wspiera lokalne wyznania chrześcijańskie, w tym nasz Kościół… Powiedziałem o tym papieżowi Franciszkowi podczas naszego spotkania, podobnie jak rozmawiałem z nim o dobrych relacjach z diecezją Kościoła katolickiego w Budapeszcie. Znam kardynała Erdö od ponad 20 lat, od czasu jego nominacji na tymczasowego administratora diecezji. Wtedy był jednym z najmłodszych kardynałów, a dziś jest jednym z najbardziej szanowanych purpuratów w Kościele katolickim” – powiedział metropolita Hilarion.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama