Papież do młodzieży: Nie bójcie się marzyć

Wielotysięczny tłum młodych ludzi uczestniczył w spotkaniu z papieżem w Centrum ks. Felixa Vareli, przylegającym do hawańskiej katedry.

Zaczęło się od – można by powiedzieć - „polskiego” akcentu. Młodzi ludzie przedstawili papieżowi krzyż, który towarzyszy kubańskiej młodzieży przygotowującej się do ŚDM w Krakowie.

Na spotkanie z Franciszkiem przyszli nie tylko katolicy, ale także osoby niewierzące, związane z komunistyczną partią. Wspomniał o tym w swoim słowie przedstawiciel młodzieży. Mówił o nadziei młodych na zmiany w ich kraju i pragnieniu, aby Kuba była krajem, w którym wszyscy Kubańczycy będą czuli się , jak we własnym domu. Poprosił papieża o modlitwę za kubańską młodzież, żyjącą – jak powiedział – w skomplikowanej rzeczywistości.

Papież odszedł od przygotowanego tekstu i mówił nawiązując do słów, powitania przedstawiciela młodzieży. Zachęcał młodych, by nie bali się marzyć. - Młody człowiek niezdolny do marzenia jest zamknięty w sobie. Trzeba otworzyć się na rzeczy wielkie. Otwórz się i marz, śnij o tym, że świat może być inny. Jeśli dacie z siebie to co najlepsze, świat się zmieni. Marzcie, śnijcie i mówcie o waszych marzeniach - zachęcał. 

Jaka powinna być religia? – pytał. - Otwarta na inność. Chodzi o to, aby mieć serca i umysły otwarte na inność, ale wychodząc od tego, co jest wspólne - odpowiedział. Poprosił młodych: bądźcie zdolni do tworzenia przyjaźni społecznej.

Drugie słowo, które chcę wam zostawić to nadzieja. Młodzież jest nadzieją narodu – słyszycie to ciągle. Nadzieja potrafi poświęcić się na rzecz przyszłości, Nadzieja daje życie, jest płodna – jesteś zdolny, by dać życie, także duchowe, czy chcesz być duchowo niepłodny?

Nadzieję daje się w pracy. Chcę się odnieść do problemu wielkiego w Europie. Są w kraje, gdzie młodzież nie ma pracy. Są w Europie kraje, gdzie bezrobocie wśród młodych sięga nawet 50 proc. Cały naród musi troszczyć się o to, aby dać młodym pracę. Brak pracy skazuje tych ludzi na wykluczenie. 
Idźcie razem, szukając nadziei, szukając przyszłości ojczyzny – zachęcił papież kubańską młodzież. A kończąc spotkanie zadeklarował: - Będę modlił się za was i proszę, żebyście modlili się za mnie. Jeśli ktoś z was nie potrafi się modlić, ponieważ nie jest wierzący, niech przynajmniej życzy mi dobrze – poprosił. 
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCISZEK, KUBA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8