Bonifratrzy otworzyli bezpłatną poradnię

W każdy wtorek od 8.00 do 15.00 w cieszyńskiej poradni ziołoleczniczej przy pl. ks. Londzina 1, na chorych czekają lekarz Emilia Chorobik-Nedinić i brat Jan Ścieranka.

Reklama

"Ziołolecznictwo" - czerwony napis na budynku konwentu bonifratrów przy placu ks. Londzina 1 w Cieszynie zaprasza do poradni, którą niedawno otworzyli tu bracia miłosierni.

W każdy wtorek (a niebawem także w soboty) pacjentów przyjmują lekarz Emilia Chorobik-Nedinić i brat Jan Ścieranka. Udzielają fachowych porad medycznych i przepisują odpowiednie mieszanki ziołowe na podstawie wywiadu i badań lekarskich. Kuracje dostosowane są do indywidualnych potrzeb chorego, tak by nie kolidowały z innymi stosowanymi metodami leczenia.

Lekarz i bracia oferują zestawy ziół na wiele chorób, począwszy od przeziębień, a kończąc na kuracjach w chorobach nowotworowych. Recepty realizowane są na bieżąco w aptece "U Miłosiernych".

Jak zaznaczają bonifraterscy farmaceuci, zioła działają wolno, ale niezwykle skutecznie. Stanowią znakomite uzupełnienie medykamentów syntetycznych i mogą być stosowane równolegle z nimi. - Musimy jednak zwrócić uwagę, że kuracja ziołami powinna być prowadzona najlepiej pod kontrolą lekarza - mówi br. Sadok Snopek

Na wizytę najlepiej umówić się telefonicznie: 33 852 02 68 lub zapisać na furcie klasztoru. Pacjenci powinni zabrać ze sobą wyniki badań, listy aktualnie przyjmowanych leków, karty wypisowe ze szpitala i informację z poprzednich wizyt w poradni ziołoleczniczej.

Porady udzielane są nieodpłatnie, natomiast można złożyć dobrowolną ofiarę na potrzeby chorych i ubogich, którymi zajmują się cieszyńscy bonifratrzy.

Ślub gościnności

Zakon Szpitalny św. Jana Bożego jest obecny w Cieszynie od 1700 roku. Bracia miłosierni - jak są nazywani bonifratrzy (dosłownie: bonum fratres - dobrzy bracia) - prowadzą tu aptekę farmaceutyczną i ziołoleczniczą, Dom Pomocy Społecznej dla 116 chorych psychicznie mężczyzn oraz poradnię ziołolecznictwa.

Dziś cieszyńską wspólnotę tworzy ośmiu braci: o. Władysław Telma (jedyny kapłan w tym gronie), a także bracia: Bartłomiej Darul, Sadok Snopek i Ignacy Kowalczyk oraz czterech nowicjuszy: Daniel Tylus, Mateusz Biczyk, Augustyn Komar i Seweryn Kniefel. Są wśród nich pielęgniarze,, technik farmacji, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, terapeuci warsztatów, a jeden ma przygotowanie z duszpasterstwa służby zdrowia i psychoonkologii.

- Nasz zakon wpisuje się w bogactwo życia konsekrowanego Kościoła w specyficzny sposób - opowiada br. Sadok. - Większość zakonów to zakony kleryckie. Nasz jest zakonem brackim, gdzie jest niewielu kapłanów. Naszym charyzmatem jest posługa chorym, ubogim i opuszczonym. Dlatego też każdy z nas kształci się w kierunku medycznym.

Po zakończeniu nowicjatu bracia składają śluby zakonne. Podobnie jak w innych zgromadzeniach są to śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Ale bonifratrzy składają jeszcze jeden - ślub szpitalnictwa, zwany także ślubem gościnności.

Więcej o cieszyńskich bonifratrach - w papierowym "Gościu" bielsko-żywieckim nr 48 na niedzielę 30 listopada.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama