Kolejne krwawe zamachy w Nigerii

W Nigerii doszło do dwóch kolejnych zamachów terrorystycznych. Według miejscowych mediów 23 lipca wybuchła bomba w centrum Kaduny w środkowej części kraju, powodując śmierć co najmniej 15 osób. Drugi zamach zniszczył most w pobliżu granicy z Kamerunem, będący główną osią łączącą oba kraje.

Ofiarą zamachu w Kadunie miał być imam Dahiru Bauchi, który jednak wyszedł z niego cało. Próbę zamachu na niego, również nieudaną, podjęto już w czerwcu br. Imam należy do zdecydowanych krytyków terrorystycznej grupy Boko Haram. W wywiadach często mówił, że ugrupowanie to walczy „nie w imię Allaha i nie za islam”. Muzułmańscy krytycy Boko Haram często stają się ofiarami zamachów.

Zniszczony most leży w dystrykcie Ngala w stanie Borno. W wyniku zamachu, dokonanego tam na początku maja br., zginęło co najmniej 300 osób. Niszczenie ważnych strategicznie mostów znacznie utrudnia wojsku ściganie terrorystów w odległych regionach i w sąsiednim Kamerunie. Dotychczas Boko Haram nie przyznało się do żadnego z tych zamachów.

Według obrońców praw człowieka, tylko w pierwszym półroczu 2014 w wyniku aktów terrorystycznych, dokonanych przez Boko Haram, zginęło ponad dwa tysiące osób. W dalszym ciągu w rękach terrorystów pozostaje ok. 200 uczennic porwanych przez nich dokładnie sto dni temu ze wsi Chibok w stanie Borno.

Podczas niedawnego spotkania z rodzicami uprowadzonych dziewcząt prezydent kraju Goodluck Jonathan miał obiecać, że „uczyni wszystko”, aby uwolnić dziewczęta tak szybko, jak to będzie możliwe.

Według miejscowych środków przekazu, w spotkaniu uczestniczyło także 51 uczennic, którym udało się uciec z rąk porywaczy. Od czasu uprowadzenia dziewcząt szef państwa był krytykowany za to, że nie rozmawiał z ich rodzinami. Wizytę w Chiboku, planowaną na połowę maja, musiał odwołać ze względów bezpieczeństwa.

Nacisk na prezydenta zaczęła też ostatnio wywierać pakistańska obrończyni praw dziecka, Malala Yousafza. Przed tygodniem, podczas wizyty w Nigerii, spotkała się z rodzicami uprowadzonych uczennic oraz z przedstawicielami kampanii BringBackOurGirls, której celem jest ich uwolnienie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6