Słuchajcie Chrystusa, czytajcie Ewangelię!

Du słuchania słów Chrystusa, posiadania i codziennej lektury Ewangelii - zachęcił Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

 „Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanych łask” - powiedział papież i zwrócił uwagę, że „misja ta dotyczy całego Kościoła, a odpowiadają za nią przede wszystkim pasterze – biskupi, kapłani – wezwani do zanurzenia się w potrzeby Ludu Bożego, zbliżając się z miłością i czułością szczególnie do najsłabszych i maluczkich, do ostatnich”.

Pełny tekst papieskiego wystąpienia

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii przedstawiającej wydarzenie Przemienienia Pańskiego i słów Boga Ojca, który ogłosił Jezusa swym umiłowanym Synem, mówiąc: "Jego słuchajcie”. „Bardzo ważna jest ta zachęta Ojca. My, uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani, aby być ludźmi, którzy słuchają Jego głosu i biorą Jego słowa na serio. Aby słuchać Jezusa, trzeba za Nim iść, tak jak czyniły to tłumy w Ewangelii, które spieszyły za Nim drogami Palestyny” - przypomniał papież i zwrócił uwagę, że „Jezus nie miał stałej katedry czy ambony, ale był wędrownym nauczycielem, który przedstawiał swoje nauczanie na drogach, przemierzając drogi nie zawsze przewidywalne, a czasami mało wygodne”.

Interpretując wydarzenia Przemienienia Franciszek podkreślił dwa znaczące elementy streszczające się w dwóch słowach: „wejście i zejście”. „Potrzebujemy pójścia na miejsce odosobnione, wejścia na górę w przestrzeń milczenia, aby odnaleźć siebie samych i lepiej dostrzec głos Pana. Ale nie możemy tam pozostać! Spotkanie z Bogiem na modlitwie pobudza nas ponownie by "zejść z góry" i powrócić na niziny, na równinę, gdzie spotykamy wielu braci i siostry obciążonych trudami, niesprawiedliwością, ubóstwem materialnym i duchowym” – wyjaśniał papież i podkreślił: „Jesteśmy wezwani, by tym naszym braciom, którzy przeżywają trudności nieść owoce naszego doświadczenia Boga, dzieląc z nimi skarby otrzymanych łask”.

„Ale gdybyśmy nie byli z Bogiem, gdyby nasze serce nie było pocieszone, jak moglibyśmy pocieszyć?” – pytał Franciszek. „Ta misja dotyczy całego Kościoła, a odpowiadają za nią przede wszystkim Pasterze – biskupi, kapłani – wezwani do zanurzenia się w potrzeby Ludu Bożego, zbliżając się z miłością i czułością szczególnie do najsłabszych i maluczkich, do ostatnich. Ale aby wypełnić to dzieło duszpasterskie z radością i dyspozycyjnością, biskupi i kapłani potrzebują modlitwy całej wspólnoty chrześcijańskiej” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie papież zachęcił: „Zwróćmy się teraz do naszej Matki Maryi, i powierzmy się Jej kierownictwu, aby kroczyć z wiarą i hojnością drogą Wielkiego Postu, ucząc się trochę bardziej modlitewnego `wspinania się` i `zstępowania` z miłością braterską.”

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6