Ankieta Franciszka - pierwsze wyniki

80 proc. księży uważa, że poświęca dość uwagi sprawom rodziny. Tego samego zdania jest jedynie co piąty świecki.

Reklama

„Rodzina ma być polem, gdzie się sieje Ewangelię, gdzie małżonkowie wraz z dziećmi mogą oczekiwać Bożego światła dla wszystkiego, co dzieje się w ich życiu” – mówi ks. Jacek Konieczny. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin komentuje dla KAI odpowiedzi wiernych archidiecezji krakowskiej na ankietę papieża Franciszka nt. rodziny.

„Wydawałoby się, że rodziny skupione są dziś na utrzymaniu pewnego – zwłaszcza materialnego – poziomu życia. Tymczasem z ankiet, które spłynęły do krakowskiej kurii wyłania się wyraźne wołanie tych ludzi o większą obecność Pana Boga w ich życiu” – mówi KAI ks. Konieczny. Podkreśla, że zwłaszcza świeccy oczekują, żeby Kościół mówił jeszcze więcej na temat rodziny, małżeństwa, przyjęcia dziecka.

Ankiety jeszcze spływają, ale dotychczas jest ich ponad sto. Odpowiadają na nią zarówno kapłani, jak i osoby świeckie – z różnych środowisk. Na ankietę odpowiedział też osoby o orientacji homoseksualnej.

Księża pytani o to czy Kościół poświęca wystarczająco dużo czasu na sprawy rodzinne w 80 procentach odpowiadają pozytywnie. Świeccy widzą sprawę zupełnie inaczej – tylko co piąty uważa, że tematyka rodzinna i małżeńska podejmowana jest wystarczająco często. 

„Jeśli zauważymy ten problem, to przestaniemy mówić o rodzinie, a zaczniemy mówić do rodziny. To, co mówił Jezus trzeba prosto przekładać na życie małżeńskie” – komentuje ks. Konieczny. Zwraca uwagę, że wierni słuchający Bożego słowa nie mogą być tylko widzami, ale muszą być uczestnikami; ich problemy trzeba widzieć nie tylko z punktu widzenie kościelnego prawa, ale też Ewangelii.

Ks. Konieczny podkreśla, że głównym zadaniem tej ankiety nie jest podsumowanie sytuacji rodzin, bo to możemy przeczytać w różnych badaniach socjologicznych. Natomiast rolą ankiety jest wskazanie miejsc, w których małżonkowie potrzebują Bożego światła w swoim życiu. 

„W dotychczasowych ankietach brzmi apel: dosyć, żeby rodzina była tylko tłem do wszystkich podejmowanych w Kościele spraw. Rodzina ma być polem, gdzie się sieje Ewangelię, gdzie małżonkowie wraz z dziećmi mogą oczekiwać Bożego światła dla wszystkiego, co dzieje się w ich życiu” – komentuje ks. Konieczny.

Ankietowani oczekują wypracowania takiej postawy, która mimo że jest trudna, nie odchodzi od prawdy. Bo – jak przyznaje ks. Konieczny – czasami ankieta odbierana jest jako narzędzie, które ma przygotować pewne furtki dla rozwiązań przeciwnych Bożej prawdzie. Tymczasem, zaznacza, chodzi o to by „zachować prawdę, ale stosować ją z miłością do konkretnej sytuacji. Żeby była podawana rodzinie, a nie obok niej”.

Ankietę przygotowującą do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów otrzymali wszyscy proboszczowie archidiecezji krakowskiej. Kwestionariusz był dostępny także na stronie internetowej Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, które koordynuje zbieranie odpowiedzi w całej archidiecezji. O włączenie się w te prace poproszono także media. Każdy chętny mógł wyrazić swoją opinię przesyłając ją do kurii w tradycyjnej formie listownej lub drogą elektroniczną.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama