"Być solą ziemi" - to hasło 77. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akademickiej.
Młodzi podkreślali wielkie znaczenie dorocznych spotkań na Jasnej Górze zapoczątkowanych już w 1936 r. - W tym roku szczególnym to pielgrzymowanie jest znowu takim zatrzymaniem się w kogo ja tak naprawdę wierzę, czy jestem solą ziemi, czy jeszcze mam smak, czy jeszcze ta moja wiara jest tą dającą smak, czy ona ożywia czy jest już taka zdechła i byle jaka – mówili uczestnicy spotkania.
Pielgrzymka akademicka była także wołaniem o ducha radości i optymizmu, w których wyraża się prawdziwa miłość do Chrystusa.
Ważnym punktem spotkania studentów było uroczyste wyznanie wiary i jej manifestacja podczas przemarszu z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę.
Na program pielgrzymki akademickiej złożyły się m.in. konferencje dotyczące hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, a więc „Być solą ziemi”. Mowa była np. o tym jak nie utracić smaku soli, o tym jak chrześcijanin powinien zachowywać się w biznesie czy o tym, jak pogodzić życie w rodzinie, małżeństwie z wiarą.
77. pielgrzymka akademicka zakończyła się Mszą św. odprawioną w niedzielę o godz. 9.00 w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył i homilie wygłosił abp Marek Jędraszewski.
W organizację pielgrzymki czynnie włączyły się duszpasterstwa akademickie z Radomia, Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Łodzi. Co roku pielgrzymkę akademicką przygotowuje także Duszpasterstwo Akademickie „Emaus” z Częstochowy.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.