Kilka tysięcy studentów na Jasnej Górze

"Być solą ziemi" - to hasło 77. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akademickiej.

Reklama

Z udziałem ponad 3 tys. studentów, nauczycieli i duszpasterzy na Jasnej Górze odbyła się 77. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka. Trzydniowemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Być solą ziemi”.

Ze studentami spotkał się abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W kazaniu podczas sobotniej wieczornej Mszy św. mówił o wierze, która nie zależy od stopnia intelektualnego rozwoju, ale od naszego osobistego zaangażowania w rozwój relacji z Bogiem, przede wszystkim na modlitwie.

- Ludzie nie dzielą się na wierzących i niewierzących, ale dzielą się na modlących i nie modlących, bo ten kto się modli, ten wierzy – przypomniał abp Michalik. Podkreślał, że przez modlitwę Bóg porządkuje wnętrze człowieka, daje mu szansę powrotu do Niego i budzenia serca tak, by było w nim pragnienie bycia blisko Stwórcy.

Kaznodzieja apelował o podejmowanie działań, które pozwolą zachować naszą polską, katolicką tożsamość. „Katolik mimo różnic w poglądach musi odpowiadać za rzeczywistość, w której jesteśmy. Może mieć różne poglądy i ma prawo, ale nie może dezerterować z odpowiedzialności za to, co się dzieje w naszej Ojczyźnie i za to co się dalej dziać będzie i musi wiedzieć, że warto się angażować, że potrzebny jest mój trud i moja modlitwa, i moje świadectwo” - mówił abp Michalik.

Nawoływał, byśmy „nie umyli rąk patrząc na to, co się dzieje, patrząc na zło, które promują, ale żebyśmy obejmowali ich modlitwą, troską i czynionym dobrem”. Podkreślał, że ważne jest też byśmy nie bali się mitów i z odwagą podejmowali konkretne działania. Przypomniał, że katolik to człowiek pełen radości i optymizmu, którego nie da się zniechęcić i pozbawić go nadziei.

Wielkim zadaniem stojącym przed uczestnikami pielgrzymki jest „bycie solą dla świata”, przypomniał abp Marek Jędraszewski, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego. – Nie możemy wyrzec się tego, by być solą ziemi i światłem dla świata, nawet jeśli ten świat nie chce tej światłości widzieć, nie chce jej dostrzec ani pogrążyć się w jej blasku. Ani jeśli nie chce zasmakować tej soli chrześcijańskiej mądrości, piękna i dobra – mówił abp Jędraszewski. Podkreślił, że takie zachowania bardziej świadczą o „o biedzie tego świata, którą trzeba przezwyciężać poprzez to, że się jest świadkiem Chrystusa i to jest wielkie zadanie”.

Delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego zauważył, że studentów na Jasnej Górze jest zaledwie kilka tysięcy, a „to niewielka cząstka wielkiej społeczności akademickiej naszego kraju” Zdaniem arcybiskupa, wynika to z ogromnych przemian kulturowo-społecznych ogarniających Zachodni świat, Europę i Polskę.

- Przychodzimy do Domu Matki, aby w Roku Wiary w sposób szczególny prosić Ją o to, aby umocniła nas, nasze serca, aby wyprosiła te łaski, które pomogą każdemu z nas, a więc studentom, profesorom, duszpasterzom akademickim tak prowadzić swoje życie wewnętrzne, abyśmy byli solą ziemi, jak mówi hasło 77. pielgrzymki. Zadajemy sobie podstawowe pytanie o wiarę, o wiarę w naszym życiu, bo wiemy, że wiara to nie ideologia, wiara to nasze codzienne życie, i w tym codziennym życiu każdy z nas musi dokonywać wyborów, które albo prowadzą nas ku niebu, albo tych, które nas odgradzają od Miłości, którą jest Pan Bóg – zwraca uwagę ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, kierownik wszystkich duszpasterstw akademickich w Polsce.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama