Kuria Rzymska to jedna z najmniej skorumpowanych i najbardziej przejrzystych instytucji na świecie – uważa kard. Julián Herranz. Hiszpański purpurat stał na czele komisji kardynałów, która na polecenie Papieża miała wyjaśnić aferę Vatileaks.
W wywiadzie dla dziennika El País zaprzeczył on pogłoskom, że dymisja Papieża mogłaby mieć związek z intrygami w Kurii.
Z kolei francuski kardynał Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, dzieląc się z Radiem Watykańskim swoimi refleksjami po papieskiej rezygnacji, zwrócił uwagę na niedoceniany często wkład Benedykta XVI w doprecyzowanie zasad dialogu z innymi religiami, zwłaszcza z islamem.
„Mam nadzieję, że dialog międzyreligijny będzie należał również do priorytetów przyszłego Papieża – stwierdził kard. Tauran. – Benedykt XVI zrobił w tym względzie bardzo dużo, zwłaszcza w odniesieniu do muzułmanów. Odwiedził trzy meczety i wygłosił ważne przemówienia, dbając zawsze o to, by był to dialog lojalny, pełen szacunku, a przy tym bez tworzenia zamieszania, bez relatywizmu i synkretyzmu. Benedykt XVI jest Papieżem tego, co istotne. Pomógł nam odkryć nasze duchowe korzenie, wiarę łączyć z rozumem, być konsekwentnymi w wierze. Taka postawa udziela się innym. Benedykt XVI nie jest tylko intelektualistą, ale również mistykiem. Jego homilie są bardzo teologiczne, ale mają one też źródło mistyczne. Benedykt XVI dużo się modli. Nie obnosi się z tym, ale naprawdę dużo się modli”.
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
Postęp techniczny nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad etycznych.
Ludność Kamerunu docenia świadectwo życia Papieża Polaka oraz jego zaangażowanie na rzecz Afryki.